روزنامه ابتکار: نهمين نشست هيأت نمايندگان اتاق تهران به جلسه اي براي نقد و بررسي طرح فروش اوراق سلف نفت تبديل شد.

وزارت نفت اخیرا از پیش فروش نفت‌خام به مردم از طریق اوراق سلف نفتی(عرضه و معامله قرداد سلف موازی استاندارد نفت) به عنوان یک روش نوین سرمایه گذاری خبر داده و اعلام کرده است: این شیوه سرمایه گذاری هم اکنون تصویب شده است و پیش‌بینی می‌شود در آذر ماه اجرائی شود. بر این اساس، برای تأمین مالی طرح‌های سرمایه‌گذاری خود اوراق سلف نفتی به سررسید چهار ساله را توسط بانک عامل به صورت نقدی به متقاضیان می‌فروشد و وجوه خریداران را جمع‌آوری می‌کند، سپس برگه حواله‌های استانداردی به خریدارن اعطا می‌کند که بیانگر حق مراجعه و دریافت نفت خام یا تسویه نقدی با شرکت ملی نفت ایران در سررسید است.

پدارم سلطانی از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران اولین فردی بود که از طرح سلف نفتی انتقاد کرد و گفت: این طرح باعثمی‌شود که منابع مالی که شریان حیاتی بنگاه های اقتصادی بخش خصوصی است از بانک ها خارج و صرف قرارداد های خرید نفتی می‌شود.

به اعتقاد عضو هیأت رییسه اتاق ایران، در شرایطی که بانک ها ۵۰ هزار میلیارد تومان مطالبات معوق دارند، طرح سلف نفتی عملا بخش خصوصی را از تأمین منابع مالی محروم می‌کند.

سلطانی در ادامه افزود: حال این سوال مطرح می‌شود که آیا وظیفه اتاق بازرگانی این است که مددکار شرکت ملی نفت باشد و برای تأمین منابع مالی این شرکت تلاش کند یا آنکه وظیفه اتاق بازرگانی تلاش برای کمک به بخش خصوصی و حل مشکل تأمین منابع مالی بنگاه های اقتصادی است؟ او خاطرنشان کرد که با طرح موضوع سلف نفتی از سوی شرکت ملی نفت، عملا اتاق بازرگانی به تریبون مالی شرکت نفت تبدیل می‌شود.

در ادامه این نشست، یحیی آل اسحاق در پاسخ به پدرام سلطانی گفت: در شرایطی که امروز حجم عظیمی از نقدینگی سرگردان در کشور وجود دارد و این میزان خارج از شبکه بانکی کشور نیز است، اگر این نقدینگی سرگردان به سمت پروژه های نفتی هدایت شود به طور قطع به نفع بخش خصوصی است.

محمدرضا بهرامن نیز در سخنان کوتاهی به خرید سلف سکه پرداخت و با وارد ندانستن این انتقاد که اوراق سلف نفتی باعثخروج منابع بانکی خواهد شد گفت: در حال حاضر شرکت های زیادی هستند که سرمایه های خود را از بانک ها خارج می‌کنند و سکه سلف می‌خرند که اتفاقا با همین فرمول معامله می‌شود و اگر برای ۲۱ اسفند سکه بخرید ۱۵ درصد سود تضمین شده دارد. بهرامن هم چنین از وزارت نفت خواست تا فاکتورهای مهمی نیز در این اوراق سلف پیش بینی شود تا خرید این اوراق جذاب تر باشد. این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در نظر گرفتن معافیت مالی برای این اوراق را یکی از این فاکتورها دانست.

به گزارش خبر آنلاین سید حمید حسینی نیز در ادامه این نشست، به دفاع از طرح سلف نفتی پرداخت و گفت: اگر بتوانیم منابع مالی را به سمت پروژه های نفتی بکشانیم هم مردم سود کرده اند و هم این طرح ضربه گیری است که اقتصاد ما را در برابر تهدیدها حفظ می‌کند. به گفته عضو هیأت رییسه اتاق تهران، طرح سلف نفتی از هجوم نقدینگی به سمت بازار ارز و سکه جلوگیری کرده و عملا به ارامش در بازار ارز کمک می‌کند. او در عین حال پیشنهادی را برای بهبود این طرح ارائه داد؛ حسینی گفت: وزارت نفت شرایطی فراهم کند که خریداران نفت بتوانند اوراق سلف نفتی را پس از یک سال در بازار دوم و ثانوی بفروشند. ”دبیر کل اتاق تهران” نیز کلیت طرح رامناسب خواند و گفت: این طرح می‌تواند به عنوان یک ضربه گیر، اثرگذاری مثبتی بر کنترل نوسانات نرخ ارز و افزایش تورم را داشته باشد. مسعود دانشمند نیز در سخنان خود بحثخروج سرمایه از بانک ها برای خرید این اوراق را چندان جدی ندانست و گفت: به هر حال مهم این است که این پول از کشور خارج نمی‌شود و در همین جا سرمایه گذاری می‌شود که خود مولد و باعثایجاد اشتغال و توسعه خواهد بود.

مهدی پورقاضی نیز نسبت به طرح سلف نفتی موضع انتقادی گرفت و گفت: سلف فروشی به آحاد مردم در هیچ کجای دنیا سابقه نداشته است که وزارت نفت دست به کار چنین اقدامی شده است. این عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران افزود: به نظر نمی‌رسد که سلف نفتی الگوبرداری از یک روش اقتصادی جا افتاده در جهان باشد بلکه این طور به نظر می‌رسد که یک اختراع جدید است که وزارت نفت در پیش گرفته است. به گفته پورقاضی، در جهان سلف فروشی به کمپانی های بزرگ نفتی مرسوم است و نه به آحاد مردم.

او با طرح این سوال که هدف از سلف نفتی چیست، خاطرنشان کرد که وزارت نفت با این طرح قصد دارد به جمع آوری نقدینگی در کشور وارد شود در حالی که در یک طرف، ماشین بزرگی به نام بانک مرکزی ایستاده است که حجم عظیمی از نقدینگی را روانه بازار می‌کند.

این فعال اقتصادی یادآور شد: ابتدا باید ماشین بانک مرکزی را متوقف کرد. پورقاضی در ادامه توضیح داد: این نوع از سرمایه گذاری به طور قطع با سلف فروشی سکه متفاوت است چرا که خریدار اوراق سلف سکه می‌تواند سکه های خریداری شده را دریافت کند اما نفتی که در این بازار خریداری می‌شود در نهایت باید به دولت فروخته شود. او ادامه داد: از این رو این ابهام نیز وجود دارد که این معامله صحیح است یا خیر.

پس از اين که فعالان بخش خصوصي نظرات متفاوت خود را در مورد عرضه اوراق سلف نفتي بيان کردند بار ديگر نوبت به محمدحسن موسوي زاده، مشاور رييس شرکت ملي نفت رسيد تا به برخي از ابهامات و انتقادات مطرح شده پاسخ دهد. اين در حالي بود که خود اعضاي هيات نمايندگان اتاق در سخنان خود به برخي از انتقادات ساير اعضا يا ابهامات آن ها جواب داده بودند.