افكار نيوز:طي اين مدت از اين محصول، به ميزان ۲۴ هزار و ۴۶۸ كيلوگرم به ارزش ۳۲ هزار و ۹۶۵ دلار از كشور چين، به ميزان ۵۸ هزار و ۶۳۱ كيلوگرم به ارزش ۱۵۵ هزار و ۳۱۶ دلار از كشور امارات متحده عربي، به ميزان ۲۷ هزار و ۱۸۲ كيلوگرم به ارزش ۵۷ هزار و ۱۳۰ دلار از كشور انگلستان، به ميزان سه هزار و ۸۸۱ كيلوگرم به ارزش هفت هزار و ۴۱۶ دلار از كشور ايتاليا و به ميزان ۲۰۸ كيلوگرم به ارزش ۳۹۶ دلار هم از كشور تايلند وارد ايران شده است.

همچنین در فصل بهار امسال از این نوع محصول به میزان ۵۳۵ هزار و ۹۹۷ کیلوگرم به ارزش یک میلیون و ۱۶ هزار و ۴۵۵ دلار از کشور ترکیه، سه هزار و ۲۴۴ کیلوگرم به ارزش چهار هزار و ۳۱۲ دلار از کشور فرانسه، ۱۲ هزار و ۳۰۵ کیلوگرم به ارزش ۴۷ هزار و ۵۶۸ دلار از کشور مصر، چهار هزار و ۵۱۲ کیلوگرم به ارزش هفت هزار و ۵۷۶ دلار از کشور هلند و ۴۸ هزار و ۱۳۱ کیلوگرم به ارزش ۴۲ هزار و چهار دلار وارد ایران شده است.

بر این اساس جدای از این ۱۰ کشور از منطقه آزاد چابهار نیز از این محصول به میزان هفت هزار و ۳۱۸ کیلوگرم و به ارزش ۱۱ هزار و ۴۴۰ دلار وارد کشور شده است.

با وجود این واردات، چند روز قبل رییس مرکز ملی فرش اعلام کرد که آن کمیته‌ای که قرار بود بررسی کند از ۱۸ میلیون دلار واردات سایر فرش‌ها و انواع کف‌پوش‌ها در سال گذشته چه میزان فرش دستباف بوده، تشکیل نشده و بررسی‌های آن‌ها نشان می‌دهد که از این میزان واردات هیچ فرش دستبافی نبوده است.

البته قبل از این، این مسئول وزارت بازرگانی عنوان کرده بود که ممکن است برای تعمیر، فرش‌هایی وارد ایران شوند، با وجود این، وی اعتقاد به این دارد که هیچ فرش دستبافی حداقل از مرزهای رسمی وارد ایران نمی‌شود.

این در حالی است که فعالان عرصه فرش کشور نیز بارها به واردات فرش دستباف به ایران اذعان و انتقاد کرد‌ه‌اند اما همچنان از وارداتی که عنوان فرش در آن وجود دارد نمی‌توان مشخص کرد که چه میزان از این واردات فرش و چه میزان از واردات این فرش‌ها، مربوط به فرش‌های دستباف است!

انتهای پیام