به گزارش افکار نیوز، مصطفي قلي خسروي- رييس اتحاديه كشوري مشاوران املاك- با بيان اينكه متقاضيان بايد واجد شرايط لازم براي مسكن مهر باشند، اظهار كرد: متقاضيان واجد شرايط توسط مشاوران املاك به شركت عمران شهر جديد پرند معرفي ميشوند.

وی حق‌الزحمه مشاوران املاک را ۴۰ هزار تومان اعلام و تصریح کرد: این مبلغ باید در بدو امر پرداخت شود اما در صورتی که متقاضی توسط شرکت عمران شهر جدید پرند تائید نشود، اتحادیه کشوری مشاوران املاک مبلغ را به متقاضی بازمی‌گرداند.

خسروی گفت: هنوز قرار داد را امضا نکرده‌ایم زیرا در قرارداد آمده است که ۴۰ هزار تومان به حساب اتحادیه واریز شود اما ما معتقدیم که این مبلغ باید به حساب مشاور املاک واریز شود.

بنا به اعلام وی متقاضیانی که تاکنون ثبت نام نکرده‌اند نیز می‌توانند برای خرید این واحدها اقدام کنند.

علی نیکزاد - وزیر راه و شهرسازی - چندی پیش در این‌باره گفت: به مشاوران املاک گفتیم که کار کارگزاری کنند یعنی مسکن را بدهیم کارهای فروش اقساطی، اخذ دفترچه و پایان کار انجام دهند.

وی ادامه داد: ما حتما موافقیم، هر کسی بتواند کار کارگزاری کند یعنی با قیمت مشخص کارهای واحدها را انجام و آنها را واگذار کند، پولی به آنها بدهیم.

بر این اساس، بیش از دو سال از زمانی که رییس جمهوری مشاوران مسکن را خادمانی بی‌سر و صدا و بی‌ادعا در حوزه‌ی مسکن توصیف کرد و گفت که طرح مسکن مهر طرح خوب و گسترده‌ای بود اما اگر در این طرح به جای پیچیده شدن در روند اداری به مشاوران برای اجرا داده شود بازدهی آن ۱۰۰ برابر خواهد بود، گذشته است.

احمدی‌نژاد که در اولین گردهمایی همیاران مسکن سخن می‌گفت، اظهار کرد: گاهی سپردن امور به دست یک فرد باتجربه می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند. کسانی که مشکلات بازار مسکن را به گردن مشاوران املاک می‌اندازند خود به دنبال سوءاستفاده از معضلات اجتماعی هستند و می‌خواهند جیب‌های خود را پر کنند و آدرس غلط بدهند.

در آن زمان خسروی اعلام کرده بود: اگر ساخت طرح مسکن مهر به مشاوران املاک واگذار شود با نظارت وزارت مسکن و شهرسازی محله به محله از متقاضیان نام‌نویسی کرده و با استفاده از ظرفیت‌های بافت فرسوده در همان محله‌ها برای آنها خانه ساخته می‌شود.

وی افزوده بود: واگذاری اجرای طرح مسکن مهر به مشاوران املاک همان اجرای اصل ۴۴ است و به دلیل آگاه بودن این قشر، عده‌ای از این امر ناراحت هستند.

به گزارش ایسنا، کارشناسان معتقد بودند: واگذاری طرح مسکن مهر به مشاوران املاک دامن زدن به سوداگری است زیرا اراضی طرح مسکن مهر به جای اینکه تبدیل به مسکن شود و در اختیار نیازمندان قرار گیرد، بیشتر خرید و فروش می‌شود.

به هر حال اکنون بعد از گذشت تعدادی از واحد‌های مسکن مهر از جمله واحدهایی که توسط شرکت ترکیه‌ای در پرند ساخته شده به مشاوران املاک واگذار شده‌است.

بر اساس این گزارش، بنا به اعلام قبلی میزان آورده متقاضیان برای واحدهای یک، دو و سه خوابه به ترتیب ۱۸،۱۲ و ۲۲میلیون تومان تعیین شده است.

از سوي ديگر به نظر ميرسد واحدهايي كه بنا شده به مشاوران املاك واگذار شود، همان واحدهايي است كه وزير راه و شهرسازي چندي پيش در واكنش به افزايش نرخ اجاره درباره آنها گفت: برخي آتش به پا ميكنند و ميخواهند بازار مسكن را بهم بريزند، قيمت بالا نميرود و اين افراد يقين بدانند كه موفق نخواهند شد، زيرا ما آنقدر خانه ساختهايم كه روي دستمان مانده است.