به گزارش افکارنیوز،

سخنگوی وزارت انرژی عربستان سعودی گفت: عربستان قصد دارد صادرات نفت خود را در ماه آینده میلادی یعنی دسامبر به نسبت ماه جاری تا ۱۲۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد و این میزان کاهش را در صادرات خود به تمام مشتریان نفتی لحاظ خواهد کرد.  

این مقام رسمی سعودی گفت: صادرات نفت عربستان به ایالات متحده در ماه دسامبر در مقایسه با ماه نوامبر بیش از ۱۰ درصد کاهش خواهد داشت.  

همچنین بزرگ ترین صادرکننده نفت جهان گفت: برنامه ریزی کرده که صادرات نفت خود را در ماه جاری میلادی کمی بیشتر از ۷ میلیون بشکه در روز برساند که این رقم یک مقدار بیشتر از سطح پایین صادرات عربستان در طول تابستان به دلیل رسیدن تقاضای داخلی عربستان به بیشترین میزان خود است. البته کاهش فصلی در تقاضای نفت خام داخلی عربستان می تواند افزایش صادرات نفت را در زمستان به همراه داشته باشد.

بر همین اساس اوپک به همراه برخی از تولید کنندگان نفت غیر اوپکی به رهبری روسیه توافق کرده اند تا عرضه نفت را تا مارس سال ۲۰۱۸ میلادی تقریبا ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

ضمن اینکه اوپک به دنبال رسیدن به اجماع در نشست پیش رو خود در سی ام نوامبر ماه جاری میلادی در «وین» اتریش برای تمدید توافق کاهش به بیشتر از ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی است.