به گزارش ايسنا، اگرچه چندي پيش علي نيكزاد- وزير راه و شهرسازي - اظهار كرد: براي سهميه سال ۹۱ منتظر نتايج اوليه سرشماري هستيم و قراردادها را با متري ۳۰۰ هزار تومان منعقد ميكنيم در آخرين اظهارنظر خود درباره سهميه مسكن مهر سال آينده اعلام كرده كه درباره قيمتها با انبوهسازان گفتوگو و توافقاتي صورت خواهد گرفت.

نیکزاد همچنین اعلام کرده که تعیین قیمت مسکن مهر طی سال گذشته، حاصل بررسی‌های یک کارگروه مشترک از دولت و جامعه انبوه سازان بود و به این شکل تعامل بسیار وسیعی در ساخت مسکن با انبوه‌سازان وجود دارد.

بر اساس این گزارش، از چندی پیش زمزمه‌هایی از سوی انبوه‌سازان مبنی بر نامناسب بودن قیمت ساخت مسکن مهر شنیده می‌شد. آنها بر این باور بودند که با توجه به نرخ تورم، قراردادهای بعدی نباید با قیمت‌های فعلی منعقد شود.

ایرج رهبر - رییس کانون سراسری انبوه‌سازان - در این ‌راستا با اشاره به این‌که مسوولان نیز به این نتیجه رسیده‌اند که با قیمت‌های فعلی نمی‌شود کار کرد، اعلام کرد: برای مسکن مهر ۹۹ ساله پیشنهاد ما افزایش ۲۰ درصدی قیمت ساخت است اما باید پای مذاکره بنشینیم و با توجه به میزان افزایش قیمت‌ها، قیمت ساخت را افزایش دهیم.

وی به مسکن مهر ملکی اشاره و اضافه کرد: در این روش دولت متعهد نیست که زمین را تامین کند، همچنین انبوه‌سازان می‌توانند اقدام به تامین زمین کنند و مالکان نیز می‌توانند در ساخت مسکن مهر مشارکت و از تسهیلات مسکن مهر استفاده کنند.

رهبر با تاکید بر این‌که در این روش ساخت مسکن مهر رقابتی می‌شود، تصریح کرد: انبوه‌سازانی که زمین‌های مناسب‌تری برای ساخت مسکن مهر در نظر بگیرند و با قیمت مناسب‌تر اقدام به ساخت کنند می‌توانند مشتریان بیشتری جذب کنند.

این در‌حالی‌ است که مقداد همتی - عضو شورای عالی مسکن انقلاب اسلامی - با بیان‌ این‌که در مسکن مهر ملکی در اشل ۱۰ تا ۲۰ واحد کاری به قیمت نداریم، درباره ساخت مسکن مهر ملکی در اشل انبوه اظهار کرد: اگر تعداد واحدها در قیمت زمین و مسکن در بازار تاثیر بگذارد، محدودیت قیمت خواهیم داشت به‌عنوان مثال در صورتی تسهیلات می‌دهیم که ملک با قیمت محدود به مردم واگذار شود.

از سوی دیگر با تصویب کار گروه مسکن، قراردادهای مسکن مهر از پرداخت مالیات بر نقل و انتقال قطعی املاک، مالیات بر درآمد و مالیات علی‌الحساب معاف شدند که این امر می‌تواند تا حدوی به انبوه‌سازان کمک کند.

به هرحال به‌نظر می‌رسد با گذشت چهار سال از آغاز اجرای این طرح ملی مسوولان با سوق دادن این طرح به داخل شهرها و ساخت مسکن مهر ملکی به این نتیجه رسیده‌اند که انتقاد کارشناسان مبنی بر نامناسب بودن مکان‌های در نظر گرفته شده برای ساخت مسکن مهر درست بوده‌ است اما درمورد افزایش قیمت ساخت یا رقابتی شدن آن باید توجه و نظارت کافی صورت بگیرد تا این طرح بتواند به هدفش که همان تامین مسکن اقشار پایین جامعه است، برسد.

انتهاي پيام