به گزارش ايسنا، در سال ۱۳۸۸ و به دنبال سفر پادشاه عمان به ايران، وزير نفت عمان نيز راهي تهران شد تا در نشست مشترك وزراي دو كشور محورهايي همچون توسعه ميدان گازي كيش (با سرمايهگذاري طرف عماني و بهمنظور صادرات گاز به اين كشور)، برنامهريزي براي توسعه ميدان مشترك هنگام و بخاء غربي، برگزاري كميسيون مشترك همكاريهاي اقتصادي دو كشور، سرمايهگذاري مشترك شركت نفت عمان (OOC) و شركت ملي صنايع پتروشيمي (NPC) براي يك واحد اوره - آمونياك و متانول در ايران و يك واحد توليد اتيلن دي كلرايد (EDC) در عمان را مورد بررسي قرار دهند كه البته بعد از نشست اعلام شد كه در اولين دور مذاكرات فرصت كافي براي پرداخت به تمام اين موارد وجود نداشته است.

البته سید مسعود میرکاظمی - وزیر نفت وقت، پس از این نشست یادآور شده بود که توسعه میدان‌های کیش و هنگام و سرمایه‌گذاری مشترک در بخش پتروشیمی در این مذاکرات مورد بررسی قرار نگرفته و به فرصتی دیگر موکول شده و تامین گاز عمان، سوآپ، سرمایه‌گذاری، تعیین نوع شراکت، خطوط انتقال و آنچه مربوط به تامین نیازمندی گاز عمان به عنوان مسائل مهم تر در اولویت قرار گرفته است.

عمان و بازاری برای صادرات ۳ تا ۴ میلیارد متر مکعب گاز

میرکاظمی در آن زمان با بیان این‌که فروش گاز به عمان می‌تواند به شکل‌های مختلف مانند سوآپ و ترانزیت باشد، توضیح داده بود که تامین گاز مورد نیاز عمان از سوی ایران یا کشور ثالثموضوعی است که باید درباره آن بحثکنیم.

وی در مورد تعیین قیمت و میزان گاز صادراتی به عمان هم گفته بود که فرمول مشخصی درباره قیمت داریم که آن را ارائه خواهیم کرد. میزان گاز صادراتی نیز به نیاز عمان بستگی دارد و در حال بررسی است.

او درباره این که میزان گاز مورد نیاز عمان سه تا چهار میلیارد متر مکعب در سال اعلام شده هم گفته بود که نیاز عمان همین مقدار است، ولی هنوز نهایی نشده و حجم سرمایه‌گذاری نیز بسته به میزان علاقه‌مندی آنها تعیین خواهد شد.

پس از چند سال آیا زیر ساخت ها آماده است؟

وزیر نفت آن دوران با بیان این‌که ایران علاقه‌مند به توسعه روابط با کشورهای مسلمان و همسایه است، تاکید کرده بود که عمان به گاز ایران نیاز دارد که در این باره هر تصمیمی گرفته شود، برای سه تا چهار سال آینده عملیاتی خواهد شد، زیرا باید در این مدت زیرساخت‌ها انجام شود.

بن حمد الرومهی - وزیر نفت و گاز عمان - هم با اشاره به همکاری‌های مشترک ایران و عمان در مورد انتقال گاز به این کشور عربی تشریح کرده بود که پیشنهادها و روشهایی مطرح شده، ولی هنوز نهایی نشده‌اند.

او با اشاره به این‌که افق‌های خوبی در همکاری بین ایران و عمان وجود دارد، افزوده بود: در زمینه نفت و گاز تفاهم‌های خوبی به دست آمده و امکان سرمایه‌گذاری مشترک بین دو کشور وجود دارد.

البته وزیر نفت عمان هم در این مذاکرات از توان مالی سرمایه گذاران ایرانی غفلت نکرده و پیشاپیش از استقبال کشورش از سرمایه‌گذاران ایرانی خبر داده و گفته بود که پیشاپیش به شرکت‌های ایرانی در عمان خوش‌آمد می‌گوییم.

وی در ادامه از علاقمندی عمان برای سرمایه گذاری در ایران خبر داده و افزوده بود که عمان پروژه‌هایی در سایر زمینه‌ها در ایران دارد و در خصوص نفت و گاز هم این مجال وجود دارد و امیدواریم با ادامه همکاری‌ها تحولات خوبی داشته باشیم.

پیش از وزیر نفت، پادشاه عمان هم مرداد ۱۳۸۸در سفری به تهران با غلام‌حسین نوذری - وزیر وقت نفت - دیدار کرده و از توافق برای ساخت یک واحد تولید اوره و آمونیاک خبر داده و اعلام کرده بود که پتروشیمی اوره و آمونیاک هرمز با مشارکت ۵۰ درصدی ایران و عمان ساخته می‌شود.

وی همچنین از مذاکرات صورت گرفته با طرف عمانی برای صدور گاز طبیعی به این کشور خبر داده و یادآوری کرده بود که مذاکرات در این رابطه از مدت‌ها قبل آغاز شده که پیش‌بینی می‌کنیم به زودی توافق نهایی در این زمینه نیز حاصل شود.

میدان گازی کیش و سرمایه گذاری که از دست رفت

در این زمینه محمود زیرک‌چیان‌زاده مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره، نیز از احتمال تشکیل شرکت ثالثبین ایران و عمان برای توسعه میدان کیش خبر داده و اعلام کرده بود که شرکت‌هایی از چین و امارات نیز علاقه‌مند به توسعه میدان گازی کیش هستند.

وی درباره آخرین وضعیت توسعه میدان گازی کیش با عمان، پیش‌بینی کرده بود که توسعه این میدان گازی با همکاری یک شرکت ثالثبین ایران و عمان انجام شود.

آیا پایان امسال وعده‌ها محقق خواهد شد؟

حال دو سال از این موضوع می‌گذرد و نه تنها میدان گازی کیش همچنان بلاتکلیف مانده و خبری از سرمایه گذاری عمانی‌ها در آن نیست، بلکه با کند شدن روند مذاکرات، بحثصادرات گاز ایران به عمان هم وضعیت نامشخصی پیدا کرده است. البته با این وجود مدیرعامل شرکت ملی گاز چندی پیش از انعقاد قرارداد صادرات گاز به کشور عمان از طریق خط لوله دریایی تا پایان امسال خبر داد.

جواد اوجی با یادآوری اینکه در گذشته مذاکرات درباره صادرات گاز به کشور عمان در زمینه های قیمت و فنی به بن بست رسیده بود، اظهار کرده است که خوشبختانه این مذاکرات از چندی پیش دوباره آغاز شده و تاکنون دو طرف به توافق های خوبی رسیده اند.

وی با بیان این که راه‌اندازی و تزریق گاز به خط لوله سراسری هفتم گاز تا منطقه ایرانشهر انجام شده است، گفته که بر اساس برنامه ریزی، با احداثادامه این خط لوله، حد فاصل منطقه چابهار و مرز کشور پاکستان، از این خط لوله انشعاب گرفته و از مسیر دریای عمان به کشور عمان گاز ارسال خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز همچنین عنوان کرده که مراحل ساخت ادامه خط لوله هفتم سراسری گاز در امتداد مرز پاکستان، همچنین به سمت زاهدان و زابل با توان پیمانکاران داخلی و بانک پارسیان در حال اجراست و کار ساخت این خط لوله آغاز شده و حتی ۳۰ کیلومتر خط لوله به این مناطق حمل شده است.

اكنون با وجودي كه تنها سه ماه تا پايان سال باقي است، جزئيات خاصي درباره زمان آغاز يا حجم و قيمت گاز صادراتي به عمان مطرح نشده و همچنان بايد منتظر ماند تا در آينده مشخص شود كه آيا پس از گذشت چند سال در نهايت با صادرات گاز به عمان حجم صادرات گاز كشور افزايش مي يابد؟!