به گزارش مهر، عباس قبادی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت: بر اساس آمارهای موجود، بالغ بر ۱ میلیون تن گندم از سوی بخشخصوصی و ۵ میلیون و ۳۸۰ هزار تن از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران از کشاورزان خرید شده که در این راستا، این شرکت افزون بر ۲ هزار میلیارد تومان پول به کشاورزان پرداخت کرده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: شرکت بازرگانی دولتی ایران به ازای هر کیلوگرم گندم، ۳۶۰ تومان به کشاورزان پرداخت کرده است و بر این اساس، در موقع مقرر تمام مطالبات پرداخت شده است.

وی تصریح کرد: خرید تضمینی برنج نیز تا پایان هفته گذشته انجام شده و پرونده این خرید بزرگ تضمینی بسته شده است، این درحالی است که بر اساس برآوردها، ۴۷ هزار تن برنج پرمحصول از مازندران و گلستان خریداری و ۷۰ میلیارد تومان نیز از محل اعتبارات شرکت بازرگانی دولتی ایران پرداخت شده است.

به گفته قبادی، در پرداخت وجوه گندم کشاورزان و برنج، هم اکنون هیچ وقفه ای وجود ندارد و تمام مطالبات پرداخت شده، این درحالی است که کشاورزان به دلیل تعدد مراکز خرید، در صف نماندند.

وی در خصوص کیفیت نان نیز گفت: گندم تازه کیفیت لازم برای پخت نان را ندارد و باید خواب طی کند، این درحالی است که شرکت بازرگانی دولتی ایران کمیته بهبود کیفیت نان را با حضور کارشناسان خبره این بخش تشکیل داده است و برآوردها نشان داده است که ۲۰۰ هزار تن کاهش مصرف آرد پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها حاصل شده است.

قبادی گفت: همچنین ۲ هزار میلیارد ریال نیز برای بهسازی نانوایی ها به صورت وام با بهره ۱۴ درصد پرداخت شده که البته ۹ درصد آن به صورت یارانه سود تسهیلات پرداخت می شود.

وی تصریح کرد: سمت و سوی حرکتی آرد و نان در کشور به سمت آزادسازی است و در این راستا اختلاف قیمت گندم داخلی با بازارهای بین المللی زیاد نیست. البته از زمانی که گندم در بورس عرضه شده است، قیمت گندم تنظیم شده است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: قرار بر این است که نان نیز از سوی اتحادیه نانوایان قیمت گذاری شود. وی اظهار داشت: در زمانی که برنج به صورت تضمینی از کشاورزان خرید می‌شد، واردات برنج به کشور ممنوع بوده است و هم اکنون نیز شرایط قیمتی برای مصرف کنندگان مساعد است.

قبادی گفت: قیمت نان نیز تا پایان سال افزایشی نخواهد داشت و اگر قرار بر تغییری باشد، اسفندماه در مورد آن اعلام نظر خواهد شد، البته قصد داریم که موضوع رقابت را نیز عملیاتی کنیم. البته در استانها نیز قیمت گذاری با توجه به شرایط آن استان انجام می شود و باید توجه داشت که در تهران، قیمت کارگر، حمل و نقل گندم و هزینه های جانبی بالاتر از سایر استانها است.