به نوشته روزنامه دنياي اقتصاد؛مسعود رضا طاهری: قیمت طلا در بازارهای جهانی با رسیدن به کف قیمت ۱۶۵۰ دلار به پایینترین سطح در ۷ هفته اخیر رسید، اما تا غروب دیروز مجددا تا ۱۶۶۶ دلار بالا آمد. در واکنش به این شرایط سکه در بازار داخلی با ۵۰۰۰ تومان کاهش ديگر، به نرخ ۵۸۰ هزار تومان فروخته شد. در سمت دیگر بازار قیمت دلار آمریکا بازهم گران شد و با ۱۰ تومان افزایش به ۱۳۷۰ تومان رسید. از برخی شعب سکه فروش بانک ملی نیز خبر ميرسد که طی اقدامی ابتکاری فروش سکه با قرعه صورت ميگیرد.

ابداعات برخی شعب فروش سکه
مشاهدات عینی از نحوه فروش سکه در یک از شعب سکه فروش بانک ملی حکایت از آن دارد که در اقدامی ابتکاری راس ساعت ۸ صبح هر روز کارت‌های ملی افراد حاضر در صف از آنان تحویل گرفته می‌شود و پس از بررسی اصالت کارت به قید قرعه به ۵۰ نفر سکه فروخته می‌شود. بر این اساس اسامی افراد خوش شانس پشت شیشه بانک چسبانده شده و در قبال کارت ملی به خود شخص سکه فروخته می‌شود. این اقدام که ظاهرا به دلیل ازدحام بیش از حد متقاضیان و ایجاد سرو صدا در پشت در شعبه صورت گرفته است، اقدامی بدیع است که ممکن است عملا به ایجاد روالی منطقی منجر شود. در عین حال نظر به اینکه با این کار بخشی از تقاضا همچنان بدون پاسخ می‌ماند، خود عاملی برای افزایش قیمت سکه بازار شده که با اصل تزریق سکه با هدف پایین آوردن قیمت بازار در تضاد است. کارشناسان کندی فروش و تزریق قطره چکانی سکه را عامل تاخیر در کم شدن شکاف قیمت سکه دولتی و بازار می‌دانند. در مقابل شرایط موجود نشان می‌دهد که بانک مرکزی ضمن ادعا در توانایی پاسخگویی به تقاضای سکه در بازار، تمایلی کافی به فروش سکه به قیمت ارزان با حجم مناسب برای جوابگویی به نیاز بازار از خود نشان نمی‌دهد.
روند کاهشی قیمت در بازار سکه ادامه دارد
کاهش ۵۰۰۰ تومانی نرخ فروش سکه در بازار در حالی اتفاق افتاد که قیمت خرید سکه در بازار نیز با ۱۰ هزار تومان افت به ۵۷۰ هزار‌تومان کاهش یافت. در همین حال قیمت سکه دولتی دیروز بدون تغییر در محدوده ۵۲۷ هزار‌تومان باقی ماند. از این رو امکان سود بردن از دادو ستد سکه دولتی در بازار تا ۴۳ هزار تومان افت کرده است. طی دو هفته گذشته این فاصله به مرور کاهش یافته است.
بانک مرکزی در ادامه سیاست‌های خود برای پایین آوردن قیمت سکه در بازار، درصدد پیش فروش سکه برآمده است. بهمنی رییس کل بانک مرکزی که این خبر را در نشست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان تهران اعلام کرد. انتقادی را نیز متوجه بورس کالا کرد و یکی از دلایل افزایش قیمت زیاد سکه در بازار را متوجه مکانیسم معامله سکه آتی در این بازار کرد که به شدت مورد انتقاد کارشناسان و مقامات اقتصادی قرار گرفت. نقدها در مورد معامله آتی سکه در حالی در سخنان وزیر اقتصاد نیز انعکاس یافته که با وجود افت تقریبا ۶۰ هزارتومانی قیمت سکه برای سررسید در تیر ماه ۹۱ طی ۳ روز گذشته برخی گزارش‌ها از استقبال دوباره از این معاملات خبر می‌دهد.
با این حال اعلام خبر پیش فروش سکه از سوی بهمنی با افت ۶۰ دلاری قیمت طلا در بازار‌های جهانی همراه شد که قیمت آن از ۱۷۱۱ دلار در پایان معاملات هفته گذشته تا ۱۶۵۰ دلار در روز گذشته کاهش یافت که فروش عمده و تداوم نگرانی از بحران بدهی در اروپا در کنار افت قیمت یورو و افزایش قیمت دلار به عنوان دلایل آن برشمرده شده‌اند. سکه طرح قدیم دربازار دیروز بدون تغییر ۶۱۰ هزارتومان فروخته شد. در این میان نیم سکه با ۱۰۰۰ تومان افزایش ۲۸۳ هزار تومان به فروش رسید. اما ربع سکه همچنان نرخ فروش ۱۴۵ هزار تومان را حفظ کرده است. در بازار طلا قیمت مثقال ۱۷ عیار با ۹۰۰ تومان کاهش به ۲۳۷ هزار و ۶۰۰ تومان رسید.
دلار ۱۳۷۰ تومان شد
قیمت دلار در بازار آزاد در حالی تا ۱۳۷۰ تومان بالا رفت که بانک مرکزی قیمت دلار مرجع را ۱۵ ریال و دلار بازار فرعی را ۳۱ ریال بالا برد و به ترتیب ۱۰۹۶ تومان و ۱۲۰۸ تومان تعیین شدند. با گران شدن دلار دربازار، شکاف قیمت دلار رسمی و غیر رسمی به ۲۷۴ تومان رسید.
گفته می‌شود فروخته نشدن درهم ثبت‌نام نشده موجب گران شدن دلار آمریکا در بازار داخلی شده است. این امر گاهی به ایجاد اخلال در ارسال حواله نیز تعبیر می‌شود.
افزایش قیمت دلار در بازار درحالی است که افت قیمت در بازار سکه توجه سرمایه‌داران را دوباره به بازار ارز جلب کرده است. در بازار کاهش قیمت یورو همراستا با افت ارزش آن در مقابل دلار آمریکا ادامه دارد. دیروز یورو ۵ تومان دیگر ارزان شد و به نرخ ۱۸۲۰ تومان رسید.
نسخه چاپی | بازگشت | ارسال خبر به دوستان


وضعیت بازدید از سایت


کل مراجعین: ۲۲۲۸۶۱۰۸۸ نفر
مراجعین امروز: ۸۱۲۳۴ نفر