به گزارش واحدمرکزی خبر؛محمدصادق مفتح افزود: از اول آبان ، طرح نمونه شبنم در کالاهای وارداتی گروه ۱ هدف اجرایی شده است.


وی با بیان اینکه تاکنون بیش از۱۰میلیون کد دوبعدی شبنم با هدف رهگیری و جلوگیری از قاچاق کالا در سراسر کشور صادر شده است، گفت: از این پس گمرک ایران، گواهی بارکد دوبعدی شبنم را به عنوان یکی از اسناد الزامی در هنگام ترخیص کالا، از واردکننده دریافت می کند.


قائم مقام اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ فهرست گروه کالاهایی(هدف ۱) را که از ابتدای آبان‌ برای دریافت کد دوبعدی شبنم الزامی شده است، به این شرح اعلام کرد: لوازم خانگی شامل؛ گوشی تلفن همراه، انواع موتور یخچال و فریزر، انواع تلویزیون، انواع مایکروفر، انواع دوربین، انواع کولر گازی، انواع اتو، انواع آبمیوه گیری، سه‌کاره و پنج کاره، جاروبرقی، انواع لوازم صوتی و تصویری.


رایانه و ملحقات آن شامل؛ انواع چاپگر، انواع لپ تاپ، انواع مانیتور، انواع جوهر و تونر چاپگر.


تجهیزات پزشکی شامل؛ دستگاه های سنجش فشار خون، دستگاه‌های گلوکومتر(سنجش قند خون)، نوارهای دستگاه سنجش قند خون، ایمپلنت های جراحی و انواع سمعک.


لوازم آرایشی بهداشتی شامل؛ عطر و ادکلن، خوشبوکننده اسپری، رنگ مو.


مفتح با اشاره به اینکه این طرح اجرای سیاست‌های ویژه دولت در کنترل بازار را تسهیل می کند و مردم از مشخصات کالا و خدمات اطمینان حاصل می کنند، گفت: شبکه بازرسی نظارت مردمی " شبنم "، سامانه‌ای است که در آن مردم می‌توانند فقط با داشتن یک گوشی تلفن همراه دوربین دار و با استفاده از نرم‌افزاری که در اختیار انها قرار گرفته است، علاوه بر اطمینان از اصالت کالای خریداری شده و یاری دولت در شناسایی عوامل توزیع کالای قاچاق و جعلی، از مشوق‌های اعتباری هم برخوردار شوند.


قائم مقام اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت با دعوت از شبکه های بازرگانی برای دریافت کد دوبعدی شبنم در کالاهای وارداتی گفت: فرایند دریافت بارکد دو بعدی شامل ثبت نام در سایت شبنم، ثبت کالایی، ثبت درخواست، پرداخت مالی و ارائه گواهی دریافت کد رهگیری شبنم و برچسب آن بر روی کالاست که برای واردکنندگان کالا الزامی شده است.