به گزارش افکارنیوز،

جبار اللعیبی وزیر نفت عراق، اعلام کرد که توافق سوآپ نفتی با تهران به مدت یک سال خواهد بود و قابل تمدید است.

روز جمعه ایران و عراق توافق قرارداد سوآپ نفتی امضا کردند که بر اساس آن روزانه ۶۰ هزار بشکه نفت از سوی عراق از میدان نفتی کرکوک تحویل ایران می‌شود و به همان اندازه نفت فرآوری‌شده تحویل خواهد گرفت.

لعیبی در حاشیه اجلاس وزرای کشورهای عرب به خبرنگاران اعلام کرد که این توافق یک سال اجرا می‌شود و پس از آن درباره تمدید یا عدم تمدید آن تصمیم‌گیری خواهیم کرد. 

بر اساس گزارش رویترز این مبادله به عراق این امکان را می‌دهد که فروش نفت متوقف‌شده از میدان کرکوک را دوباره از سر بگیرد. قرار است روزانه بین ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت توسط تانکرهایی در مرز کرمانشاه به ایران تحویل داده شود و معادل آن نیز ایران به عراق نفت فراوری شده تحویل دهد.

همچنین وزیر نفت عراق گفت: روز پنجشنبه قرار است با مسئولان بریتیش پترولیوم انگلیس از میدان نفتی کرکوک دیدار داشته باشند و درباره فعال‌سازی این میدان قرارداد امضا کنند که این مسئله کمک خواهد کرد بغداد میزان تولید نفت خود را افزایش دهد.

لعیبی گفت: «ما تفاهمنامه‌ای را با شرکت بریتیش پترلیوم برای ارزیابی میدان نفتی کرکوک به منظور افزایش تولید و ذخایر این میدان داریم، همچنین عراق از BP خواسته است که کمک کند تا میزان تولید نفت میدان کرکوک به بیش از ۷۰۰ هزار بشکه در روز برسد.»

شرکت BP اعلام کرده است که کرکوک یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین میدان نفتی در خاورمیانه است که تخمین زده می‌شود ۹ میلیارد بشکه نفت قابل پوشش داشته باشد. شرکت BP در گذشته هم کمک‌های تکنیکال برای شرکت نفتی دولتی عراق برای توسعه مجدد میدان کرکوک انجام داده بود.