به گزارش افکارنیوز،

افزایش تولید نفت آمریکا و قوت گرفتن احتمال بازگشایی خط لوله انتقال نفت فورتیز در ماه ژانویه موجب شد تا قیمت نفت در روز جمعه از بالاترین رقم ها از سال 2015 تاکنون، پایین تر بیاید.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با 18 سنت، معادل 0.3 درصد کاهش به 58 دلار و 18 سنت رسید. قیمت نفت برنت نیز امروز با 15 سنت، معادل 0.2 درصد کاهش به 64 دلار و 75 سنت رسید. قیمت نفت برنت در روز پنجشنبه به رقم 64 دلار و 90 سنت رسید که بالاترین رقم پایانی روز از ژوئن 2015 تاکنون بود. قیمت نفت خام آمریکا هم در طی دو ماه گذشته ارقامی را تجربه کرده که از اواسط سال 2015 تاکنون تجربه نکرده بود.

کاهش قیمت ها در روز جمعه به دلیل چشم انداز افزایش عرضه در آمریکا و انگلیس بود. انتظار می رود خط لوله فورتیز در دریای شمال در ماه ژانویه فعالیت خود را از سر بگیرد. این خط لوله ظرفیت انتقال روزانه 450 هزار بشکه نفت را دارد.

تحلیلگران معتقدند، تولید نفت در آمریکا که به سرعت در حال نزدیک شدن به رقم 10 میلیون بشکه در روز است نیز موجب کاهش قیمت ها شده و موجب تضعیف تلاش های اوپک و روسیه برای برقراری توازن در بازار گشته است.

موسسه ریستاد انرژی در یادداشتی نوشت: «انتظار می رود میزان عرضه افزایش بیشتری را شاهد باشد و مسیر را برای یک بازار مواجه با مازاد عرضه هموار کند که این می تواند مجددا تاثیری کاهشی بر قیمت ها بر جای بگذارد.»

در همین حال، بانک آمریکایی جفریز پیش بینی خود از قیمت نفت برنت را در سال 2018 از 57 به 63 دلار افزایش داده و پیش بینی کرده که قیمت نفت خام آمریکا نیز به 59 دلار برسد در حالی که پیش بینی قبلی این موسسه 54 دلار بود.