گروه اقتصادی-  مسکن به عنوان یکی از اساسی ترین نیازهای هر انسانی است تا خود را از خطرات در امان بدارد،تغییرات قیمیتی این کالای مصرفی که در ایران تبدیل به کالایی سرمایه ای شده است برای مردم بسیار مهم می باشد ، بر اساس برخی آمارها مسکن اخیرا 10 درصد رشد قیمت داشته و همین موضوع باعث گرانی اجاره بها در بسیاری از مناطق تهران شده است.

به گزارش افکارنیوز، حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص گران شدن مسکن می گوید: رشد 10 درصدی قیمت مسکن  مناسب است، توصیه می‌¬شود که مالکان این رشد قیمت را داشته باشند، زیرا این افزایش نشان¬ دهنده رونق و زنده بودن بازار مسکن است.

وی در ادامه افزود: افزایش قیمت مسکن نشان¬ دهنده واکنش به وضعیت اقتصادی کشور است و به نوعی شاخص اصلی رشد به شمار می¬‌رود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازار مسکن هم اکنون باثبات روبه‌رو شده است، گفت: آمارها نشان می‌¬دهد که بازار مسکن در 9 ماهه ابتدای سال بهترین شرایط را در طی 4 سال گذشته داشته است.

به گفته وی؛ در آینده شاهد جهش قیمتی مسکن نخواهیم بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره وضعیت بازار اجاره گفت: در 6 ماهه ابتدای سال، شاهد رشد 14 درصدی قیمت اجاره بها بودیم ولی در 6 ماهه دوم سال، قیمت¬ها تعدیل و در برخی از مناطق کاهش قیمت اجاره نیز داشته‌¬ایم.

وی در پایان گفت: هم ¬اکنون بازار مسکن در بهترین شرایط خود به سر می‌¬برد و متقاضیان می‌¬توانند با دریافت تسهیلات ارزان قیمت واحد مسکونی خود را خریداری کنند.

این در حالی است که رئیس اتحادیه مشاوران املاک چندی پیش گفت: ما به هیچ عنوان تمایلی به افزایش قیمت مسکن نداریم؛ چرا که در این صورت بازارمسکن سردتر از شرایط فعلی خواهد شد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به افزایش ۷.۷ درصدی میانگین معاملات و ۷.۱ درصدی قیمت مسکن شهر تهران در هشت ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: ۷ درصد رقم چندان بالایی نیست که بتوان آن را ملاک رونق مسکن تلقی کرد اما احتمالا روند معاملات به تدریج صعودی خواهد شد.

خسروی درخصوص تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن زوجین با نرخ سود ۹.۵ درصد گفت: این تسهیلات برای شهرهای بزرگ موثر نیست و بیشتر در شهرهای کوچک کارایی دارد. رقم بالای اقساط این وام از توان اقشار پایین و حتی میانی خارج است و به همین دلیل اثرگذاری آن صرفا منجر به افزایش ۷.۷ درصدی معاملات تهران شده است.

وی تاکید کرد: دولت باید برای تحرک دو سمت عرضه و تقاضای مسکن اقدامات جدی‌تری را انجام دهد. شرایط نشان می‌دهد وضعیت مقداری برای ورود سرمایه گذاران به بازار مسکن فراهم است. سازندگان منتظر هستند بازار مسکن بهبود پیدا کند تا اقدام به سرمایه‌گذاری در این بخش کنند. در این خصوص دولت باید مقداری روند دریافت پروانه‌های ساختمانی که هم‌اکنون پروسه‌ای طولانی و زمان‌بر است را تسهیل کند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: ما به هیچ وجه تمایلی به گران شدن قیمت مسکن نداریم؛ چرا که اگر قیمت‌ها بالا برود شاید در کوتاه مدت رونق نسبی ایجاد کند اما در آینده باعث کسادی بازار مسکن خواهد شد.