به گزارش افکارنیوز،

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه جلسه علنی امروز(یکشنبه، 8 بهمن) در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا نگران نیستید که حذف بودجه برخی موسسات فرهنگی ناخواسته برای دولت مشکلات ایجاد می‌کند، گفت: چنین ظرفیتی برای تخریب وجود دارد، ما از آن با خبر هستیم و طبیعی است، اما از این که هراس داشته باشیم، خیر، این طور نیست، اگر می‌ترسیدیم، این کار را نمی‌کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفته بودید که قرائت گزارش تفریغ بودجه اصلا به عهده دیوان محاسبات در صحن مجلس نیست و به آیین نامه داخلی مجلس استناد کرده بودید، آیا این رویه ایراد دارد و باید اصلاح شود، گفت: این روال غلط است و باید اصلاح شود، این رویه باید حتما اصلاح شود، وقتی چنین آثار تخریبی داشته باشد، باید اصلاح شود.

سخنگوی دولت اضافه کرد: در ماده 221 آیین‌نامه داخلی مجلس آمده است که در ماده 103 قانون محاسبات عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی کلیه اسناد و مدارکی که حساب‌های دریافت و پرداخت دستگاه‌ها را نشان می‌دهد و طبق همان شرایطی که در ماده آیین‌نامه داخلی مجلس آمده، باید به دیوان محاسبات ارائه کند و دیوان محاسبات نیز آن را دریافت کرده و با سایر اسناد منطبق و گزارشی تهیه کند و نظر خود را هم در آن گزارش به مجلس تقدیم کند که رسیدگی آن بر عهده کمیسیون‌های مجلس است.

نوبخت ادامه داد: به همین جهت، روال این طور است که وقتی این گزارش تفریغ بودجه 95 تهیه شد، آن را تقدیم هیئت‌رئیسه می‌کنند و رئیس دیوان محاسبات اجازه دارد که یک ساعت درباره این گزارش توضیح دهد، نه که آن را قرائت کند که امر معقولی هم است و ضابطه‌ها مشخص می‌‌شود.

وی گفت: هیئت‌رئیسه مجلس نیز این گزارش را به تعداد کمیسیون‌ها تقسیم می‌کند و هر کمیسیون نیز یک ماه فرصت دارد در حوزه خود مطالب را بررسی و سپس به کمیسیون اصلی که کمیسیون برنامه و بودجه است، ارائه دهد و این کمیسیون نیز سه ماه فرصت دارد، هم گزارش کمیسیون‌ها را دریافت کرده و هم توضیح دستگاه‌های اجرایی را اخذ کند که این نکته مهمی است و باید طبق مر آیین‌نامه داخلی مجلس به آن توجه شود.

نوبخت افزود: در گزارش تفریغ بودجه 95 از سوی دیوان محاسبات مطالبی مطرح شد که اگر از بنده می پرسیدند همه را شفاف می گفتیم. حیثیت دولت و دستگاه های دولتی با قرائت این گزارش بُرده شد و گفتند که فلان پول واریز نشد و یا فلان پول به جای دیگری واریز شده است.

وی یادآور شد: عده ای هم مترصد این هستند که از هر فرصتی برای تخریب ملت استفاده کنند آنها هم در این موج سوار شدند و موضوع پراکنده شد، بنده چقدر باید انرژی صرف کنم که نشان دهم که همه این جواب ها روشن بود چرا از بنده سوال نکردید که پاسخ را به شما بگویم به همین جهت در ماده 221 آیین نامه داخلی مجلس می گوید که سه ماه بعد کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گزارش نهایی را قرائت می کند که حدودا قرائت گزارش تفریغ چهارماه زمان می برد و فرصت کافی در اختیار دستگاه های اجرایی برای ارایه توضیحات وجود دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه مجلس گفت: اگر دستگاهی خطا کرده حتما باید به جامعه معرفی شود . تمام تلاش ما بر این است که بودجه کشور شفاف شود اما این به معنی اطلاع رسانی براساس گمانه زنی نیست. ما داریم با این کار با حیثیت یک دولت بازی می کنیم و به دستگاه های دولتی به نوعی تشویش اذهان عمومی ایجاد می شود که اینها پول ها را به حساب عمومی واریز نکردند .

نوبخت اضافه کرد: افزود: طوری گزارش بیان شد و نابه هنگام بیان شد که این آثار سوء‌را داشت. اگر به مر قانون برگردیم، به دقت به آن توجه شده است. معتقدم که این رویه برای قرائت گزارش تفریغ بودجه سالانه باید اصلاح شود و ما همکاری های بیشتری با دیوان محاسبات داشته باشیم.

وی گفت: عزیزان دیوان محاسبات، کارشناسان با تجربه‌ای هستند، ای کاش می‌توانستیم مدیریت بیشتری در این کار می‌کردیم و معتقدیم باید دیوان محاسبات را تقویت کنیم، چراکه این دیوان چشم نظام و مجلس و مردم است، همانطور که سازمان برنامه بودجه همین نقش دیوان محاسبات را در قوه مجریه دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دیوان محاسبات با کارکردهایش در دهه‌های گذشته خیلی فاصله گرفته است؛ گزارش تفریغ بودجه 95 و اعداد و ارقامی که از برداشت ها و پرداخت های دولت مطرح شد دستمایه رسانه‌های بیگانه قرار گرفت که این ظلم به نظام است.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا از فاصله قرائت گزارش دیوان محاسبات درباره تفریغ بودجه 95 تا کنون این گلایه ها را به دیوان محاسبات منتقل کرده اید یا خیر گفت: بله. هم با رییس دیوان محاسبات و هم با رییس مجلس و رییس جمهوری در این زمینه صحبت هایی داشتم.