به گزارش افکارنیوز،

حمیدرضا عظیمیان معاون وزیر راه‌وشهرسازی با بیان اینکه ساخت مسکن اجتماعی بر عهده بنیادمسکن است، اظهار کرد: سازمان ملی زمین و مسکن مسئول واگذاری زمین به قیمت نازل به بنیاد مسکن بوده که در تمامی استان‌ها و شهرستان‌ها این اقدام انجام شده است.

وی در ادامه افزود: به تمام استان‌ها و شهرستان‌ها میزان زمینی که باید برای طرح مسکن اجتماعی تحویل داده شود، ابلاغ شده است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، تصریح کرد: قیمت روز و کارشناسی شده تمامی زمین‌های مسکن اجتماعی تغییر و به نازل‌ترین قیمت تمام شده رسیده است.

عظیمیان با بیان اینکه هم اکنون اصلی‌ترین مشکل در مسکن اجتماعی بحث تأمین مالی و تسهیلات بلاعوض است، افزود: در صورتی که مشکل مالی در این پروژه برطرف شود از سوی تأمین زمین به هیچ مشکلی بر نمی‌خورند.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی تأکید کرد: مسکن اجتماعی در صورتی که در بافت‌های فرسوده ساخته شود قیمت تمام شده مسکن در آنجا افزایش می‌یابد، اما اگر بافت‌های فرسوده خود ساماندهی شود به صرفه‌تر است و این موضوع در حال بررسی است.
 

افزایش تسهیلات مسکن در بافت‌های فرسوده

عظیمیان با بیان اینکه پرداخت تسهیلات خرید مسکن به طور قطع تأثیرگذار بوده است، گفت: تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن در برخی از نقاط تهران به ویژه برای زوج‌های جوان بسیار موثر بوده و بسیاری از آنها توانسته‌اند واحد‌هایی با متراژ‌های ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومانی خریداری کنند.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اینکه رشد چندین برابری در پرداخت تسهیلات مسکن داشته‌ایم، گفت: خرید مسکن در شهرستان‌ها به دلیل ارزان‌تر بودن بسیار راحت‌تر است و زوج‌های جوان و خانه اولی‌ها سریع‌تر می‌توانند واحد مورد نظر خود را خریدای کنند.

وی با بیان اینکه تسهیلات خرید مسکن در گذشته کمتر از ۵۰ میلیون تومان بود، گفت: با افزایش این تسهیلات به ۲۴۰ میلیون تومان و به ویژه در بافت‌های فرسوده و ناکار آمد می‌توانیم به بازار مسکن امیدوار‌تر شویم.

عظیمیان با بیان اینکه دولت اخیرا به فکر افزایش تسهیلات مسکن در بافت‌های فرسوده با نرخ ۶ درصد افتاده است، گفت: در صورتی که میزان سرمایه در بانک مسکن افزایش و مدت زمان سپرده‌گذاری کاهش یابد، می‌توانیم هرچه سریعتر به نوسازی بافت‌های فرسوده برسیم.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه سازمان ملی زمین و مسکن در تلاش است که افراد سودجو،  برای تصرف و تجاوز وارد اراضی نشوند، گفت: وظیفه ما این است که این اراضی را برای دولت حفظ کنیم.

وی تأکید کرد: در مناطقی که مسکن و اراضی نیاز است تمامی درخواست‌ها را ساماندهی می‌کنیم و این سازمان در واقع خط مقدم جبهه مبارزه با زمین‌خواری است.