به گزارش افکارنیوز،

حمیدرضا عظمیان در نشست خبری با تبریک فرا رسیدن دهه فجر اظهار کرد:‌ برای املاک و اراضی تصرفی سازمان ملی زمین و مسکن که طی سال‌های متمادی مورد تعرض قرار گرفته است، یک دستورالعمل در شهریور امسال به تصویب مجمع رسید.

وی با بیان این‌که این دستورالعمل دو هفته قبل به استان‌ها ابلاغ شد که 3 میلیون خانوار را شامل می‌شود، تصریح کرد: کسانیکه روی املاک دولت و اراضی ساخت و ساز انجام داده‌اند و با 3 شرط واجد شرایط بودن (عدم استفاده از امکانات دولتی)، ساخته شده و مطابق با طرح‌های تفصیلی به قیمت دولتی (یک قیمت نازل) و مازاد ملک را به قیمت روز از افراد دریافت شده و ملک سنددار می‌شود. به عنوان مثال چنانچه حد نصاب تفکیکی 200 متر باشد و فردی 220 متر زمین دولت را ساخته و تصرف کرده باشد 200 متر به قیمت تمام شده دولتی و 20 متر مازاد ­حد نصاب به ­قیمت روز دریافت شده می‌شود.

وی با بیان این‌که با این کار افراد می توانند از مزیت‌های بعدی استفاده کنند، تصریح کرد: روال کار این گونه افراد به یک سامانه مراجعه کرده و اسناد آنها توسط هیئت‌هایی رسیدگی می‌شود و به شرطی که با طرح‌های تفصیلی مغایرت نداشته باشد برای صدور سند به دفاتر اسناد همان محل معرفی می‌شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که اگر ساخت و سازی مغایر طرح تفصیلی باشد ملک را خریداری می‌کنیم و به عنوان نمونه برای بازگشایی معابر از آن استفاده خواهیم کرد به 1روژه‌های مسکن مهر اشاره کرد و گفت:‌امسال 122452 واحد در برنامه بوده که 91338 طی 9 ماه اجرا شده و از این تعداد 73 هزار واحد تحویل شده است.

عظیمیان با اشاره به این‌که برنامه اتمام عملیات نازک‌کاری 39570 واحد بوده که در 9 ماه امسال 36103 واحد آن به اتمام رسیده است، افزود: فکر می‌کنیم تا پایان سال آینده پروند مسکن بسته شود، بالغ بر 113687 واحد در برنامه تکمیل و اتمام در سال 97 قرار دارد.

وی در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر این‌که رئیس‌جمهوری وعده اتمام مسکن مهر را تا پایان امسال را داده‌اند، گفت: تاخیر در تکمیل یک بخشی از واحدهای مسکن مهر نه تقصیر رئیس‌جمهوری است، نه وزیر راه و نه سازمان ملی زمین و مسکن. بخشی از اینها در محاکم شکایت دارد که بیشتر مربوط به تعاونی‌ها و خودمالکی است. بخشی از مشکلات مربوط به تاسیسات زیربنایی مانند آب و برق و ... است و تعدادی هم واحد بدون متقاضی داریم. 

وی در پاسخ به تسنیم مبنی بر این‌که سازمان ملی زمین و مسکن عهده‌دار ساخت چه تعداد مسکن مهر است، اظهار کرد: 1.2 میلیون واحد مربوط به سازمان ملی زمین و مسکن بوده که حدود 90 درصد آن به اتمام رسیده و 113 هزار واحد باقیمانده نیز سال آینده به پایان می‌رسد.

تامین مسکن معلولان

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توافق برای تامین زمین خانوارهای دارای دو معلول، اظهار کرد: کل برنامه سه نهاد بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان و سازمان ملی زمین و مسکن 7320 خانوار بوده که در این راستا سازمان تامین زمین را انجام می‌دهد.

عظیمیان بیان کرد: اگر امکان داشته باشد مسکن مهر فاقد متقاضی که قابلیت اصلاح برای خانوارهای دارای معلول را داشته باشد نیز در این رابطه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی از برنامه‌ر یزی برای ساخت 2684 واحد مسکونی خبر داد و با اشاره به تحویل 1087 واحد خانوارهای معلول شده است، بیان کرد: ضمن این‌که امسال 201 واحد برای خانوارهای دارای معلول در اراضی سازمان ملی زمین و مسکن در دست ساخت است.

وی همچنین با اشاره به با معرفی بنیاد شهید سالانه تکلیف داریم که برای معرفی‌شدگان زمین رایگان تامین می‌شود،‌ اظهار کرد: در 9 ماهه ابتدایی امسال به 1837 نفر در همه کشور 15 هکتار از طرف سازمان ملی زمین و مسکن تامین شده و هزینه آماده سازی نیز برای این زمین‌ها مطابق قانون دریافت نمی‌شود.

وی در ادامه به رفع تصرف 2700 مورد زمین‌خواری خبر داد و گفت: برخی از اراضی در محل با لودر رفع تصرف و تعدادی هم با امکانات نیروی انتظامی رفع تصرف شده است.

تامین زمین 20 هزار مسکن اجتماعی

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به تامین زمین مسکن اجتماعی برای 20 هزار واحد در سال 96 و 20 هزار واحد برای سال 97، گفت: ابهامی بین ما و بنیاد مسکن در رابطه با نحوه قیمت زمین بود که در نهایت مجمع تصویب کرد قیمت زمین به صورت تمام شده دولتی و نازل است که این موضوع را به بنیاد اعلام کرده‌ایم.

عظیمیان با بیان این‌که به تمام استان‌های کشور ابلاغ کرده‌ایم زمین لازم را برای ساخت مسکن اجتماعی در اختیار بنیاد مسکن قرار گیرد در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر این‌که آیا در تهران نیز برای مسکن اجتماعی زمین تحویل بنیاد می‌شود، اظهار کرد: مسکن اجتماعی برای شهرهای کوچک است و در تهران و کلانشهرها فاقد زمین هستیم، عمده زمین‌ها به مسکن مهر اختصاص یافته است.

وی با تاکید بر این‌که در تهران و شهرهای اصلی منابع دولتی (زمین) خیلی کم است، گفت: نرخ مهاجرت به شهرهای بزرگ طی یکی دو سال اخیر منفی شده و صرفه اقتصادی ندارد که اقشار کم‌درآمد در شهرهای بزرگ مستقر شوند.

وی افزود: اگر در شهرستانی زمین برای مسکن اجتماعی نداشته باشیم، زمین مورد نیاز را طریق خرید در اختیار بنیاد مسکن قرار می‌دهیم.