گروه اقتصادی-  روحانی که ردای ریاست جمهوری را به تن کردوعده و وعید داد که " دولت تلاش می‌کند تا در رابطه با نرخ ارز یکسان سازی صورت گیرد و در این مسیر حرکتی تدریجی و سنجیده را دنبال می‌کنیم و اقدامی عجولانه نخواهیم کرد."

به گزارش افکارنیوز، اما حالا دلار رکورد می زند و دولتی ها نیز دست روی دست گذاشته تا بازار ملتهب تر از گذشته باشد، نوسانات بازار ارز و سکه آنقدر زیاد شده که حتی صرافی ها نیز دیگر قیمت دلار و سکه نمی دهند.

از سوی دیگر همین چند روز پیش بود که زمزمه های پیش فروش سکه شنیده شد و همین موضوع را نیز می توان عاملی برای افزایش قیمت سکه و ارز دانست، پیش فروشی که حتی خود دولتی ها با توجه به نوسانات نتوانسته اند قیمت دقیقی بدهند و خود در شوک این بازار مانده اند.

برخی کارشناسان این شائبه را عنوان می کنند که قیمت های بازار شاید کار خود دولت است زیرا در این ماهها که قیمت دلار و ارز و سکه رو به افزایش بوده چرا دولتمردان دست روی دست گذاشته و اقدام خاصی نمی کنند؟

تحلیل برخی کارشناسان از افزایش نرخ ارز این است که دولت می خواهد آمادگی برای اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز داشته و  کسری بودجه خود را تامین کند.

از سوی دیگر اگر افزایش نرخ ارز در بازار را به صورت عمدی ندانیم با توجه به واکنش نوبخت به تکدر خاطر رئیس جمهور از بالا رفتن قیمت ارز باید گفت افزایش بی‌سابقه نرخ ارز در این مدت زمان کوتاه درست برخلاف پیش‌بینی‌های بالاترین و مهم‌ترین مسوول پولی کشور یعنی رییس بانک مرکزی است که ادعا می کرد کاهش شدید نرخ ارز از اواسط دی ماه  رخ می دهد و این موضوع نشان دهنده آن است که دولت شرایط نابسامانی دارد .

حراجی ها و پیش فروش های سکه هم باید در این میان طرحی شکست خورده دانست که نه تنها باعث کاهش قیمت سکه نشد بلکه بازار سکه را با رکورد های جئدید روبرو کرد.

به نظر می رسد دولتمردان چشم خود را به بازار سکه و ارز بسته اند و نظارتی بر قیمت ها و اجرای وعده ها وجود ندارد.