به گزارش جام جم آنلاين:محمدرضا فرزین در برنامه گفت وگوی خبری شبک دوم سیما با بیان اینکه سیاست ها و برنامه های ما برای مرحله دوم هدفمندکردن یارانه ها به گونهای است که از تورم و آسیب به مراکز تولیدی جلوگیری می شود و آثار منفی گذشته را ندارد، افزود : در یکساله اخیر صرفه جويی بسیاری در مصرف انرژی داشته ایم .

فرزین خاطرنشان کرد: در سال ۸۶ مصرف بنزین کشور به روزی ۷۳ میلیون لیتر رسید اما با توجه به ورود سالانه یک میلیون خودرو به چرخه حمل ونقل اکنون ۵۹ میلیون لیتر بنزین درروزمصرف می شود.

وی افزود: در یکسال گذشته مصرف گازوئیل ۱۰ درصد، نفت کوره ۳۶ درصد و گاز و برق هشت درصد کاهش یافته است.

دبیر ستاد هدفمند سازی یارانه ها تاکید کرد: سهم ۴۰ درصد دهک های پایین جامعه از ۱۶ درصد درآمد جامعه به ۱۷.۲۷درصد رسیده است.

وی گفت: این درحالی است که سهم ۲۰ درصد جامعه که ۴۶.۳ درصد درامد جامعه را به خود اختصاص می دادند به ۴۳.۹۵ درصد کاهش یافته است.

فرزین افزود: با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها فاصله طبقاتی شهرنشینان و روستائیان کاهش یافته و وضع درآمدی ۸۰ درصد مردم جامعه بهبود یافته است.

دبیر ستاد هدفمند سازی یارانه ها تصریح کرد: در یازده ماهه اخیر واردات گندم ۹۷ درصد و مصرف گندم در کشور ۲۶ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: اگر یارانه ها را نقدی نمی دادیم و به صورت کالا در اختیار مردم قرار می دادیم همزمان با اصلاح قیمت انرژی درآمد جامعه افزایش نمی یافت.

فرزین با بیان اینکه نظام شناسایی خانوارهایی که به یارانه ها نیازی ندارند باید تقویت شود، خاطرنشان کرد: بر اساس برآورد ما کسی که یارانه بین پنج تا ۱۰ درصد درآمد ماهیانه وی را تشکیل می دهد، نیازی به دریافت یارانه ندارد.

دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها افزود: برآورد ما این است که ۱۰ میلیون نفر را از دریافت یارانه ها حذف کنیم.

وی با بیان اینکه زمان نام نویسی دریافت کنندگان یارانه ها در ابتدای اجرای هدفمند کردن یارانه ها ۶۲ میلیون نفر نام نویسی کردند، گفت: اکنون ۷۴ میلیون نفر یارانه می گیرند که با حذف خانوارهایی که نیازمند نیستند درآمد حاصل میان خانوارهای نیازمند توزیع می‌شود.

فرزین اظهار داشت: کسانی که مخالف اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها بودند اکنون دولت را در مهار تورم اجرای این طرح موفق می دانند.

دبیر ستاد هدفمند سازی یارانه ها تصریح کرد: با همکاری بسیار خوب مردم در زمینه هدفمند کردن یارانه ها نیازی به وارد کردن دوهزار میلیارد تومان کالایی که ذخیره کرده بودیم به بازار نشد.

وی افزود: اصلاح مصرف انرژی در بنگاه های اقتصادی به دوره میان مدت نیاز دارد البته کاهش مصرف نفت کوره که مربوط به بخش تولید است نشان دهنده موفق بودن طرح هدفمند کردن یارانه هاست.

فرزین با بیان اینکه قیمت نان دیگر نیازی به اصلاح ندارد و تاکید ما بر بهبود کیفیت آن است، تاکید کرد: بخشی از کالاهای مشمول طرح هدفمند سازی یارانه ها از جمله حامل های انرژی نیاز به اصلاح دارند که هنوز به قیمت قطعی نرسیده ایم.

دبیر ستاد هدفمند سازی یارانه ها گفت: با اجرای مرحله دوم هدفمند سازی یارانه ها مبلغ یارانه ها افزایش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: برای حمایت از تولید باید تصمیمات جدیدی بویژه درباره نرخ مالیات و سیاست های اعتباری گرفته شود.

فرزین افزود: منابع مناسبی در صندوق توسعه ملی وجود دارد که باید با بخش تولید مرتبط شود.

دبیر ستاد هدفمند سازی یارانه ها درباره اثر تحریم ها که غربی‌ها مدعی فلج کنندگی آنها برای اقتصاد ایران هستند، گفت: ما طرح هدفمند کردن یارانه ها را در اوج تحریم ها اجرا کردیم که نشان دهنده ثبات اقتصادی کشور است.

دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با خوب دانستن وضع تولید در کشور افزود: برآورد ما از نرخ رشد اقتصادی در سال ۸۸،۳. ۵ درصد و سال ۸۹،۵. ۵ درصد است در حالیکه در این مدتها نرخ رشد جهانی در سال ۸۸ منفی نیم درصد و در سال ۸۹،۵. ۱ درصد بوده است.

وی افزود: البته نرخ رسمی رشد را باید بانک مرکزی اعلام کند که پیش بینی می کنیم در یک ماه آینده این نرخ اعلام شود.

وی اظهار کرد: درحالی که برآورد ما از نرخ رشد کشورمان در سال ۸۹،۵. ۵ درصد است اما کشورهای صادر کننده نفت ۴.۴ درصد و عربستان ۴.۱ درصد رشد داشته اند.

فرزین گفت: در سال گذشته واردات بنزین به حدود پنج میلیارد دلار رسید اما امسال حدود یک ششم این مبلغ یعنی ۸۳۰ میلیون دلار واردات بنزین داشته ایم.

وی افزود: کاهش واردات بنزین نشان دهنده افزایش امنیت در بخش انرژی بویژه در بنزین است.

فرزین تاکید کرد: مردم اخبار اجرای مرحله دوم طرح هدفمند کردن یارانه ها را از مراجع رسمی پیگیری کنند.