علیرضا ضیغمی در گفتگو با مهر با اشاره به راه اندازی یک واحد جدید تولید بنزین هواپیما در پالایشگاه نفت کرمانشاه، گفت: با اعمال یکسری تغییرات جدید فرآیندی و ارتقای سیستم بهره برداری امکان افزایش ظرفیت تولید سوخت جت در این واحد پالایشگاهی فراهم شده است.
معاون وزیر نفت با اعلام اینکه با راه اندازی این طرح جدید تولید بنزین هواپیما امکان افزایش صادرات این فرآورده استراتژیک نفتی برای ایران فراهم شده است، تصریح کرد: بر این اساس با توافق انجام شده با افغانستان امکان صادرات سوخت هواپیما به منظور تامین نیازهای این کشور همسایه وجود دارد.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه تاکنون هیچگونه صادرات سوخت هواپیما به افغانستان به صورت دائمی نداشته ایم، اظهار داشت: در حد نیاز امکان فروش سوخت هواپیما به این کشور همسایه وجود دارد.

پیگیری خبرنگار مهر از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می دهد اخیرا با انجام یکسری تغییرات فرآیندی امکان تولید بنزین هواپیما(سوخت جت) در پالایشگاه نفت کرمانشاه فراهم شده است.

با اجرای این طرح در شرایط فعلی امکان تولید روزانه حدود ۴۵۰ هزار لیتر سوخت هواپیما در پالایشگاه کرمانشاه امکان پذیر شده است که با راه اندازی این طرح پالایشگاهی علاوه بر تامین کامل نیازهای استانهای غرب کشور امکان صادرات این فرآورده استراتژیک نفتی به کشورهای همسایه همچون عراق هم وجود دارد.

به گزارش مهر، در حال حاضر با راه اندازی ۴۷ مرکز سوخت رسانی هوایی در مجموع به طور متوسط روزانه سه تا پنج میلیون لیتر بنزین هواپیما در ایران مصرف می شود.

با بهره بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاههای موجود نفت کشور در کنار افزایش ظرفیت تولید بنزین سوپر و گازوئیل، افزایش ظرفیت تولید سوخت هواپیما هم در دستور کار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی قرار گرفته است.

پیش بینی می شود تا پایان سالجاری فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه نفت امام خمینی شازند به طور کامل در مدار بهره برداری قرار گیرد که با بهره برداری از این طرح روزانه حدود ۲ میلیون لیتر به ظرفیت تولید سوخت هواپیما اضافه شود.
از سوی دیگر با تکمیل و راه اندازی کامل طرح توسعه پالایشگاه نفت لاوان ظرفیت تولید بنزین هواپیمای کشور هم حدود یک میلیون لیتر در روز افزایش می یابد به طوریکه با کاهش گوگرد گازوئیل پالایشگاه امکان استحصال روزانه یک میلیون لیتر سوخت جت در این واحد پالایشگاهی فراهم می شود.

در طرح توسعه فاز سوم پالایشگاه نفت آبادان هم افزایش تولید بنزین هواپیما یکی از برنامه های اولویت دار به شمار می رود و مطابق با برنامه زمان بندی پیش بینی می شود تا اواسط سال آینده امکان افزایش تولید سوخت هواپیما در قدیمی ترین پالایشگاه نفت خاورمیانه فراهم شود.