به گزارش افکارنیوز،

در حالیکه در لحظات اول وقوع سانحه دلخراش سقوط هواپیمای ATR هواپیمایی آسمان در ارتفاعات دنا سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان نهاد متولی حمل و نقل هوایی در کشور پاسخگوی رسانه‌ها نبود، در اقدامی عجیب و در واپسین ساعات سوم اسفند روابط عمومی این سازمان با ارسال پیامکی از توقف پرواز هواپیما‌های ATR هواپیمایی آسمان تا اطلاع ثانوی خبر داد.

همچنین خبر توقف موقت پرواز هواپیما‌های ATR هواپیمایی آسمان در سایت رسمی سازمان هواپیمایی کشوری نیز منتشر گردید که در آن آمده است:

"با عنایت به بررسی همه جانبه علل وقوع سانحه هوایی اخیر و به منظور اطمینان از ارتقا ایمنی پرواز‌های این نوع هواپیما لازم است به طور موقت و تا اطلاع ثانوی پرواز‌های ATR مدل ۲۰۰ و ۵۰۰ شرکت هواپیمایی آسمان متوقف شود، تا سازمان هواپیمایی در فرصت مناسب بررسی‌های لازم را انجام و پس از حصول اطمینان از ابعاد ایمنی از سرگیری پرواز‌های مذکور اعلام گردد. "

 

دستور شبانه سازمان هواپیمایی کشوری/ ماجرای توقف پرواز هواپیما‌های ATR۷۲ آسمان چیست؟

این دستور سازمان هواپیمایی کشوری در ساعات آخر سوم اسفند در حالی است که همه روزه صد‌ها پرواز با هواپیما‌های ATR در سراسر جهان انجام می‌شود و این هواپیما از آژانس ایمنی هوانوردی اروپا EASA نیز تاییدیه صلاحیت پروازی دارد.

حالا باید دید علت این دستور شبانه سازمان هواپیمایی کشوری چیست و چرا در ساعات پایانی شب توقف پرواز هواپیما‌های ATR هواپیمایی آسمان اعلام شده و این در حالی است که هواپیمایی آسمان چند روز پس از سانحه نیز از این هواپیما استفاده کرده است.

 

دستور شبانه سازمان هواپیمایی کشوری/ ماجرای توقف پرواز هواپیما‌های ATR۷۲ آسمان چیست؟

سندی از سایت فلایت رادار که پرواز هواپیمای ATR آسمان را در روز دوم اسفند نشان می‌دهد

البته مشابه این دستور در زمان سقوط دلخراش هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ در تهران نیز صادر شده بود، اما ATR با آنتونوف ۱۴۰ تفاوت‌های فاحشی دارد و هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ تنها توسط معدودی از کشور‌ها بکار گرفته شده در حالیکه هواپیمای ATR هم اکنون در ده‌ها شرکت هواپیمایی در جهان پرواز می‌کند.

خبرگزاری میزان آمادگی دارد پاسخ سازمان هواپیمایی کشوری را در خصوص جزئیات زمینگیری موقت ناوگان ATR هواپیمایی آسمان منتشر کند.