به گزارش افکارنیوز،

سعید احمدخانی مدیر روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران  درباره توضیحات تکمیلی مبنی بر تکذیب واردات کود انسانی، اظهار کرد: تا به حال واردات این محصول ممنوعه، در کشور سابقه نداشته است.

احمد خانی اضافه کرد: محموله وارداتی که در رسانه ها منتشر شد، حامل گل و لای فاضلابی است که به طور قانونی و بنابر درخواست یک شرکت معتبر وارد شده است. گل و لای فاضلابی در مصارف صنعتی، تسویه فرآوری فاضلاب کاربرد بسیار دارد.

مدیر روابط عمومی گمرک افزود: این کالا در طبقه بندی بین المللی کالایی (HS) جایگاهی ندارد. همچنین در کتاب مقررات صادراتی و وارداتی گمرک کشور از این کالا به عنوان اقلام مجاز یاد نشده است.

وی ادامه داد: با توجه به سامانه جامع گمرک و دولت الکترونیک، تمام مشخصات افراد واردکننده و محموله وارداتی ثبت می شود، بنابراین جزییات و حتی چرایی درخواست ورود کالا ها تحت نظارت گمرک انجام می شود.

احمد خانی بیان کرد: افراد سودجو به دنبال قاچاق کالاهای پر سود هستند، بنابراین قاچاق کود انسانی که تنها در برخی موارد تخصصی کاربرد دارد، هیچ توجیه عقلانی و صرفه اقتصادی ندارد.

وی در خاتمه گفت: تاکنون هیچ آماری از شهود و یا کشف این محصول به طور قاچاق در ایران به ثبت نرسیده است. علاوه بر این ، شرکت های هدف، تنها از مراکز مطمئن و تایید شده اقدام به خریداری چنین محصولی می‌کنند.

گفتنی است؛ کود انسانی به عنوان یکی از اصلی ترین منشاء آلودگی و بیماری ها یاد می شود که شایع ترین اثر مفنی آن را می توان وقوع بیماری انگلی انسانی و حیوانی دانست. طبق آخرین گزارش ها، این محصول تنها در کشورهای جهان سوم به علت تخبیر سریع آمونیاک مورد استفاده قرار گرفته است.