به گزارش افکارنیوز،

یوناتن بت کلیا با اشاره به آمار بانک مرکزی در خصوص رشد 22 درصدی نرخ مسکن، گفت: متاسفانه در روزهای پایانی سال 96 حباب مسکن بزرگ ترین حالت خود را تجربه می کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تسهیلات دهی بانک ها در حوزه مسکن ضمن افزایش قدرت خرید مردم به داغ شدن بازار تقاضا دامن زده است، افزود: یکی از عوامل اصلی وضعیت فعلی بازار مسکن عدم تناسب عرضه و تقاضا و بی توجهی دولت به این رویه است.

نماینده مردم مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نرخ سودهای بالای بانکی نیز از جمله عوامل دخیل در وضعیت فعلی مسکن است، افزود: شبکه بانکی یکی از مقصران اصلی گرانی مسکن در برهه فعلی است.

ضعف نظارت ها گرانی مسکن را از مرز 22 درصد هم می گذراند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه دولت در شرایط فعلی باید با افزایش بدون ضابطه نرخ مسکن برخورد کند، تصریح کرد: بدون نظارت مستمر دولت افزایش نرخ ها از 22 درصد هم خواهد گذشت.

وی با ناکافی خواندن ورود دولت برای ساماندهی وضعیت مسکن، گفت: متاسفانه نابه سامانی بازار ارز نیز تنش های قیمتی بسیاری بر بازار مسکن ایجاد کرده در حالی که اگر دولت اقدام ورود جدی به این حوزه می کرد حباب مسکن به این اندازه بزرگ نمی شد.

دبیر کل اتحادیه جهانی آشوریان با اشاره به کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر، افزود: چرا باید نرخ ارز در کشور ما درگیر تنش قیمتی شده و در بازه زمانی کوتاه بیش از 500 تومان رشد قیمت را تجربه کند؟

قیمت مسکن همسو با کاهش نرخ ارز کم نشد

وی ادامه داد: گرانی نرخ ارز و پس از آن کاهش نرخ تاثیر خود را بر بازار مسکن گذاشته و به طور حتم همسو با کاهش نوسانات ارزی آرامش نسبی بر بازار مسکن حاکم نخواهد شد.

بت کلیا با بیان اینکه مجلس باید از اهرم های نظارتی خود در بازار مسکن استفاده کند، گفت: گرانی بی سابقه مسکن اجازه خانه دار شدن به اقشار متوسط و ضعیف جامعه را نخواهد داد.

وی ادامه داد: متاسفانه هر نابه سامانی قیمتی که در بازار دیده می شود در نتیجه ضعف نظارت ها و جولان دلالان است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: به طور حتم مجلس به ویژه کمیسیون عمران مجلس با بررسی وضعیت بازار مسکن اخلال گران این بازار را شناسایی و با اعلام اسامی آن ها قوه قضاییه به بهبود شرایط کمک خواهد کرد.