به گزارش افکارنیوز،

نظرسنجی رویترز از ۳۷ اقتصاددان و تحلیلگر نفتی حاکی است، این کارشناسان به طور متوسط قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۱۸ را ۶۳ دلار پیش بینی کرده اند که اندکی بالاتر از رقم ۶۲ دلار و ۳۷ سنت پیش بینی شده در نظرسنجی ماه پیش است.

اشلی پترسون از موسسه استراتاس ادوایزرز گفت: «سطح پایبندی اوپک (به توافق کاهش تولید) و روند رشد تولید نفت آمریکا احتمالا عوامل اصلی شکل دهنده قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ خواهد بود.»

وی افزود: «با توجه به تاثیرات منفی و مثبت ناشی از روند رشد تولید نفت آمریکا، قیمت‌ها احتمالا در سال ۲۰۱۸ پرنوسان‌تر از سال ۲۰۱۷ خواهد بود.»

تولید نفت آمریکا احتمالا امسال از مرز ۱۱ میلیون بشکه در روز عبور خواهد کرد و هم اکنون نیز به بالای ۱۰ میلیون بشکه رسیده است.

کایلین بیرچ، تحلیلگر موسسه اکونومیست انتلیجنس یونیت گفت: «آمریکا تا حدی صحنه نمایش را از دیگران گرفته است.»

وی افزود: «اینکه صنعت نفت این کشور در اختیار تعداد زیادی از شرکت‌های خصوصی غیرهماهنگ است که هزینه‌های تولید آن‌ها کمتر از تولید کنندگان سایر کشورهاست بدان معناست که آمریکا همچنان در آینده‌ای قابل پیش بینی یک بازیگر عمده در بازار نفت باقی خواهد ماند.»

در همین حال، اوپک در حال نزدیک شدن به هدف خود یعنی رساندن میزان ذخایر نفت خام جهان به متوسط ۵ سال گذشته است. عربستان هفته گذشته اعلام کرد امیدوار است اوپک و متحدانش از سال آینده شروع به تعدیل کاهش تولید‌های خود کنند و یک چهارچوب دائمی برای تثبیت بازار نفت پس از پایان توافق ایجاد نمایند.