به گزارش افکارنیوز،

بیژن زنگنه وزیر نفت در مراسم امضای قرارداد توسعه میادین مشترک آبان و پایدارغرب، اظهار داشت: این قرارداد اولین‌های متعددی دارد، برای اولین بار است که با یک شرکت معتبر روسی قرارداد توسعه میدان نفتی را امضا می‌کنیم که امیدوارم آخرین بار نباشد.

وی افزود: همچنین برای اولین بار است که یک شرکت کاملا خصوصی به عنوان یک شرکت ایرانی E&P ایرانی در قرارداد IPC حضور دارد و این قرارداد به گونه‌ای دیده شده که علاوه بر ۲۰ درصد سهم شرکت ایرانی، شرکت‌های ایرانی دیگر نیز بتوانند در دوره ۱۰ ساله اجرای قرارداد نقش‌آفرینی و فعالیت داشته باشند.

وزیر نفت خاطر نشان کرد: در حالت فعلی میزان تولید نفت از میادین مشترک آبان و پایدارغرب در ۱۰ سال آینده ۳۵ میلیون بشکه خواهد بود که با اجرای این قرارداد و افزایش ضریب بازیافت برداشت نفت ۶۷ میلیون بشکه به تولید ۱۰ ساله این میادین اضافه می‌شود که با قیمت کنونی نفت معادل ۴ میلیارد دلار درآمد بیشتر برای کشور خواهد بود.

زنگنه با بیان این که سال ۹۷ سالی پرکار برای ما خواهد بود گفت: بسیاری از مذاکرات نفتی برای امضای قرارداد به مراحل نهایی خود رسیده و قرارداد‌های متعدد نفتی را در شرف امضا داریم.