به گزارش افکارنیوز،

عباس آخوندی در حاشیه بازدید از ترمینال مسافری بیهقی تهران که به مناسبت آغاز سفر‌های نوروزی انجام شد در جمع خبرنگاران گفت: برای نوروز ۹۷، ۹۰۰ هزار صندلی ویژه مسافران نوروزی در اتوبوس‌ها فراهم شده است که ۳.۵ میلیون مسافر از این ناوگان استفاده می‌کنند.

وی گفت: در این بازدید از اتوبوس‌ها دیدارم داشتم و با مدیران شرکت‌های حمل و نقل مسافر جاده‌ای گفتگو کردم. وضعیت اتوبوس‌ها مناسب بود و راننده‌ها آموزش‌های لازم برای نحوه رفتار با مسافران و نیز رانندگی ایمن و کم خطر را دیده بودند.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: روز اتوبوس‌ها سامانه جی پی اس که به سامانه (سپهتن) نصب بود که رفتار رانندگان را در لحظه رصد و ضبط می‌کند.

آخوندی یادآور شد: روی بلیت اتوبوس‌ها شماره تلفن نیز ثبت شده که اگر راننده‌ها رفتار پرخطر داشتند یا وسیله نقلیه مشکل داشت از طریق این شماره تلفن اطلاع دهند.

وی خاطرنشان کرد: سن ناوگان اتوبوسرانی کشور مجموعا جوان بوه و سن بالایی محسوب نمی‌شود. اتوبوس‌هایی هم که سن بالاتری دارند از نظر فنی کاملا مورد تایید هستند. میانگین سن ناوگان جاده‌ای حدودا ۱۰ سال است.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: با اکثر مردم و مسافران در ترمینال گفتگو کردم و نکته جالب اینکه بخش عمده‌ای از مسافران بلیت خود را اینترنتی خریدار کرده بودند. قیمت‌ها ثابت بود و متفاوت نبود ضمن اینکه در طول ایام نوروز نیز بلیت فروخته می‌شود بخصوص که در تعطیلات سال نو معمولا اتوبوس‌ها یک سر خالی تردد می‌کنند.

در ادامه این بازدی عبدالهاشم حسن نیا معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امسال برای تعطیلات نوروز ۹۷، ۷۰ هزار وسیله نقلیه عمومی و ۹۰۰ هزار صندولی تدارک دیده شده گفت: با توجه به سرمایه گذاری عظیمی که در حمل و نقل عمومی شده است از مردم می‌خواهم تا از اتوبوس برای سفر‌های جاده‌ای استفاده کنند، چون هم ایمن تراست و هم پلیس راهور نظارت بیشتری بر رفتار رانندگان اتوبوس‌ها دارد.

به گفته رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، امسال در طول تعطیلات نوروز ۱۴ هزار راهدار در ۶۴۷ راهدارخانه مستقر شده اند تا به مسافران نوروزی خدمات بهتری ارائه دهند.

معاون وزیر راه یادآور شد: در طول سال‌های اخیر حمل و نقل شخصی ۸ درصد افزایش داشته، این در حالی است که تقاضا برای حمل و نقل عمومی جاده‌ای ۵ درصد کاهش داشته است.