به گزارش افکارنیوز،

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵۳ سنت یا ۰.۹ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، ۶۲.۵۹ دلار در هر بشکه بود. بهای معاملات نفت برنت با ۵۱ سنت یا ۰.۸ درصد افزایش، به ۶۶.۵۶ دلار در هر بشکه رسید.

به گفته سوکریت ویجایاکار، مدیر شرکت مشاوره انرژی "تریفکتا"، تنش‌های اخیر خاورمیانه تا حدودی از قیمت‌ها حمایت کرده است.

معامله گران بازار معاملات آتی به ضعف ارزش دلار به عنوان عامل مثبت دیگر در افزایش قیمت‌ها اشاره کردند.

دلار ضعیفتر معاملات نفت را که به این ارز قیمت گذاری می‌شود برای سایر کشور‌هایی که از ارز‌های دیگر استفاده می‌کنند، ارزانتر کرده و تقاضای خرید آن‌ها را افزایش می‌دهد. نگرانی‌ها نسبت به کاهش تولید ونزوئلا نیز از بازار‌های نفت پشتیبانی کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی هفته گذشته اعلام کرد تولید نفت ونزوئلا که در بحران اقتصادی گرفتار شده و حدود نیمی از سال ۲۰۰۵ کاهش یافته و به پایین ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است، در معرض کاهش بیشتر قرار دارد و این مسئله ممکن است بازار‌های جهانی را با کمبود عرضه مواجه کند.

با این همه تولید نفت آمریکا که بیش از یک پنجم از اواسط سال ۲۰۱۶ افزایش یافته و به ۱۰.۳۸ میلیون بشکه در روز رسیده، بازار‌های نفت را در معرض بازگشت دوباره اشباع عرضه قرار داده است.

بر اساس گزارش رویترز، تولید نفت آمریکا از سطح تولید عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده جهان است، فراتر رفته و به سطح تولید روسیه که حدود ۱۱ میلیون بشکه در روز است، نزدیک می‌شود. پیش بینی شده که تولید آمریکا تا اواخر امسال از تولید روسیه سبقت بگیرد و این کشور به بزرگترین تولیدکننده جهان تبدیل شود.

افزایش تولید آمریکا و همچنین رشد تولید کانادا و برزیل به تلاش‌های تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک برای متعادل کردن عرضه و تقاضا و تقویت قیمت‌ها لطمه می‌زند.

بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند وضعیت بازار‌های نفت جهانی از کمبود اندک عرضه در سال ۲۰۱۷ و اوایل امسال به مازاد عرضه در اواخر سال ۲۰۱۸ تغییر پیدا کند.