به گزارش افکارنیوز،

محصولات آشپزخانه از نمونه کالاهایی به شمار می رود که اجتناب از خرید آن برای هیچ خانواده ای میسر نیست  زیرا در نبود آن،امکان زندگی وجود نخواهد داشت.

به واقع،گردش مالی و اشتغالزایی لوازم آشپزخانه آنچنان بالا است که در صورت برنامه ریزی مدون و اصولی،همین حوزه فعالیتی، تحولی چشمگیر را در اقتصاد کشور ایجاد خواهد کرد.

مشتریان و جامعه هدف لوازم آشپزخانه را می توان به دو گروه تقسیم کرد،گروه اول معطوف به خانوارهایی می شود که نسبت به تغییر لوازم آشپزخانه و نوسازی آن اقدام می کنند و گروه دوم مشمول زوجین جوان می شود که در تهیه جهیزیه به خرید کالا مبادرت می ورزند ؛اقلامی که دایره وسیعی از کالاها اعم از قاشق،چنگال و چاقو گرفته تا یخچال،ماشین لباسشویی،فر،گاز و...را در بر می گیرد.

علی رغم جامعه هدف نسبتا گسترده  لوازم آشپزخانه و دایره وسیع محصولات مربوطه، بروز برخی نارسایی های اقتصادی،بازار لوازم آشپزخانه را به شدت تحت تاثیر قرار داده که تولیدکنندگان داخلی نیز از تبعات و پیامدهای این عارضه مصون نمانده اند.

از رکود اقتصادی تا افزایش چک های برگشتی

اسدا...نصیریان،یکی از فعالان بازار لوازم خانگی با اشاره به شرایط اقتصادی نامساعد فعالان این صنف اظهار داشت:رکود اقتصادی حاکم بر بازار،دامنگیر این صنف نیز شده و همین نارسایی به تنهایی برای به چالش کشیده شدن کسب و کار فعالان این عرصه کافی است.

وی افزود:متاسفانه ضریب خرید محصولات و لوازم آشپزخانه به شدت اُفت کرده که این موضوع ریشه در عوامل مختلفی دارد،از یکسو شاهد کاهش آمار ازدواج هستیم که طبیعتا تنزل ضریب وَصلَت زوجین بصورت مستقیم رونق بازار را تحت الشعاع قرار داده ، زیرا بخش اعظم فروشِ کلیِ لوازم آشپزخانه به مراجعه زوجین برای تهیه جهیزیه معطوف می شود که در سالیان اخیر شاهد کاهش مراجعه متقاضیان برای چنین خریدهایی هستیم.

نصیریان عنوان کرد:با وجود در نظر گرفتن بسته های به اصطلاح تشویقی ، همچون فروش اقساطی لوازم آشپزخانه،همچنان رکود از بازار این صنف رخ بر نبسته است زیرا قدرت خرید مردم نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و دیگر به مانند سالیان گذشته که هر از چند گاهی،خانوارها اقدام به تغییر و ایجاد تنوع در لوازم آشپزخانه می کردند،شاهد چنین مراجعاتی نیستیم و میزان خریدهای اینچنینی نیز به میزان قابل توجهی تنزل پیدا کرده است.

این فعال در بازار لوازم آشپزخانه گفت:طبیعتا در چنین شرایطی وضعیت اقتصادی فروشندگان و توزیع کنندگان  نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و نمود آن به روشنی در افزایش چک های برگشتی فعالان این صنف قابل احساس خواهد بود.

استقبال چندانی از کالاهای داخلی نمی شود

در شرایطی که از تولید داخلی به عنوان یکی از مهمترین رکن های تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و شکوفایی اقتصادی کشور یاد می شود،شواهد موید این واقعیت تلخ است که در بخش لوازم آشپزخانه،اقبال چندانی به تولیدات داخلی نشان داده نمی شود.

فریدون نصیری،رئیس اتحادیه لوازم آشپزخانه با اشاره به عدم توجه کافی متقاضیان خرید به اقلام و محصولات تولید داخلی می گوید:یکی از دلایل بروز این امر به عدم شناخت جامعه هدف از این محصولات معطوف می شود.

گارانتی های تضمین شده و تنوع قیمت چنین اقلامی از دیگر دلایل استقبال مشتریان به خرید لوازم آشپزخانه خارجی به شمار می رود که نصیری  به آن تاکید دارد.

رئیس اتحادیه لوازم آشپزخانه در ادامه عنوان کرد:موانع دولتی همچون بیمه و عدم پرداخت یارانه برای ورودِ مواد اولیه تولید،پایین بودن تیراژ تولید و عدم اعتماد کافی جامعه هدف این محصولات به استانداردهای لحاظ شده داخلی و...از دیگر مواردی است که باعث کاهش اقبال به تولید داخلی شده است.

وی تصریح کرد:در برخی مواقع تولیدکنندگان داخلی به ناچار محصولات خود را با برچسب خارجی به فروش می رسانند.

پدیده ای که به واقع موید عمق بحران و پدیده نامبارک گرایش به تولیدات خارجی از سوی بخش قابل توجهی از مردم به تولیدات خارجی است.

امید آن می رود با ارائه تسهیلات ویژه، بالابردن تعرفه واردات محصولات خارجی، مقابله با قاچاق و واردات بی رویه و حمایت واقعی از تولید داخلی،شرایط و بستر شکوفایی هر چه بیشتر صنعت لوازم آشپزخانه فراهم شود و قطعا با حصول این امر ، اقتصاد کشور از مواهب ارتقای فرصت های شغلی و گردش مالی قابل توجه صنعت مذکور بهره مند خواهد شد.