به گزارش افکارنیوز،

فرشید پورحاجت با اشاره به اعلام بانک مسکن در خصوص پرداخت وام بدون سپرده مسکن، اظهار کرد:‌ این وام همان وامی است که پرداخت آن سال 95 آغاز شد که اتفاق خوبی برای حوزه ساخت و ساز مسکن بود.

وی یادآور شد:‌ بر این اساس بسته به نوع ساخت و ساز اعم از صنعتی‌سازی و استفاده از فناوری‌های نوین و همچنین سنتی‌سازی طی یک ضابطه‌ای در پایتخت،‌مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها وام‌هایی با سقف متفاوت پرداخت می‌شد. این اقدام تا حدودی یک رونق نسبی به بازار مسکن داد با توجه به این‌که در آن زمان تولید -مسکن- به شدت در خصوص تامین مالی در تنگنا بود.

وی با یادآوری این‌که در سال 96 سیاست بانک مسکن تغییر کرد و پرداخت این وام متوقف شد، افزود: به این ترتیب تامین منابع مالی برای سازندگان فقط از طریق اوراق حق تقدم (تسه) ممکن شد که بسیار گران‌قیمت و مقرون به صرفه نبود.

وی با اشاره به سیاست‌های ابلاغ‌ شده بانک مسکن از سوی مدیرعامل این بانک برای سال 97،‌ تصریح کرد: در این سیاست‌ها مجددا اعلام شده که قرار است وام بدون سپرده پرداخت شود که در آن مانند سال 95 الگوی مصرف در نظر گرفته شده است.

دبیر کانون سراسری انبوه‌شسازان با تاکید بر این‌که این یک سیاست درست برای بخش ساخت و ساز مسکن است نرخ سود این تسهیلات را 18 درصد اعلام کرد و در عین حال گفت: به عملیاتی شدن این برنامه خیلی خوشبین نیستیم، چراکه همین اتفاق در سال 95 در یک بازه زمانی کوتاه روی داد و متوقف شد.