به گزارش افکارنیوز،

محمد کشتی آرای افزود: قسمتی از نوسانات طلا طبیعی است ولی بخش دیگری از افزایش قیمت ها به وضعیت بازار بستگی دارد و افزایش قیمت ارز در حال حاضر یکی از عوامل مهم تاثیرگذار بر روی افزایش قیمت طلا و سکه است و ما به همین دلیل هر روز با افزایش قیمت روبه رو هستیم.
وی افزود: 30 درصد تقاضای بازار مربوط به مناسبت های مذهبی است اما مسئله دیگری که این روزها تاثیر زیادی بر روی تقاضای بازار گذاشته تبدیل نقدینگی مردم به سکه است که بسیار مهم است.
کشتی آرای گفت: این در حالی است که با پیش فروش 6 ماهه و یکساله سکه انتظار می رفت قسمتی از این تقاضا کاهش پیدا کند ولی در حال حاضر هر قطعه سکه بهار آزادی با 120 تا 150 هزار تومان حباب همراه است و این حباب باید با حراج ها و واگذاری ها از بین می رفت ولی از بین نرفته و روند افزایشی همچنان ادامه دارد.
رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر افزود: عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار نشان می دهد که عرضه سکه مناسب نیست چون حراج سکه در یک منطقه ای محدودی مثل تهران انجام می شود و این امکان برای بسیاری از شهرستان ها وجود ندارد و بار تقاضای شهرستان ها به تهران منتقل می شود و این عوامل باعث شده که ما هر روز شاهد افزایش قیمت سکه و طلا باشیم.
وی با اشاره به اینکه در دو هفته گذشته انتظار می رفت با توجه به کاهش تقاضا و همچنین کاهش نوسانات قیمت جهانی طلا، قیمت طلا و سکه به یک ثبات نسبی برسد گفت: اما در دو هفته گذشته به خاطر جنگ تجاری چین و آمریکا که باعث شد ارزش دلار کاهش پیدا کند و بسیاری از ارزش سهام در بازارهای مالی دچار نوسان شد و همین موضوع باعث کاهش ارزش دلار و این کاهش ارزش دلار باعث شد قیمت جهانی طلا به بالاترین سطح خود در چند هفته اخیر برسد و تا هر انس 1350 دلار افزایش پیدا کند ولی در چند روز گذشته با مقداری تعدیل هر اونس طلا به هزار و 334 دلار رسید و انتظار می رفت در بازارهای داخلی هم شاهد کاهش قیمت طلا باشیم اما به خاطر افزایش قیمت ارز و همچنین مناسبت های مذهبی قیمت طلا و سکه همچنان رو به افزایش است.
رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر گفت: با شروع پیش فروش سکه و حراج سکه ازجانب بانک مرکزی هم انتظار می رود که با تعدیل قیمت روبه رو شویم ولی افزایش قیمت ارز مانع این کار می شود به طوری که قیمت سکه در چند ساعت اولیه امروز 19 هزار تومان افزایش پیدا کرد.
کشتی آرای درباره مالیات بر ارزش افزوده طلا گفت: تکلیف کاهش مالیات بر ارزش افزوده طلا هنوز مشخص نشده اما امیدواریم در سال جدید این مالیات نه تنها در بحث طلا که باعث ایجاد رکود شده بلکه در تمام صنایع تولیدی و به خاطر افزایش مصرف کالای ایرانی کاهش پیدا کند و تاثیر مثبتی بر روی همه صنایع داشته باشد.
وی درباره رشد قیمت طلا در سال 96 گفت: در سال 96 هر قطعه سکه تمام بهار آزادی از یک میلیون و دویست هزار تومان تا یک میلیون و هفتصد هزار تومان افزایش پیدا کرده یعنی حدود 40 درصد افزایش قیمت داشته که بخشی از این افزایش قیمت یعنی حدود 38 درصد آن به خاطر افزایش قیمت ارز بوده است.
* هر اونس طلا امروز هزار و سیصد و سی و چهار دلار ، هر سکه تمام بهار آزادی یک میلیون و هفتصد و شصت و دو هزار تومان، نیم سکه 839 هزار تومان ، ربع سکه 540 هزار تومان، سکه یک گرمی 343 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار 162 هزار و 500 تومان معامله شد.