به گزارش افکارنیوز،

شب گذشته با اعلام دولت، دلار با قیمت 4200 تومان تک نرخی شد. دولت البته به بازاری ها هشدار داده که هر نرخی غیر از 4200 تومان غیرقانونی است و قاچاق محسوب می شود.

برهمین اساس و با تصمیم دولت از امروز عرضه ارز فقط با قیمت 4200 تومان خواهد بود. این قیمت گرچه برای تمامی‌گروه‌های کالایی در نظر گرفته شده است اما تهیه آن مشروط به ارائه اسناد و مدارک لازم برای تخصیص ارز خواهد بود.

گزارش های میدانی نشان میدهد که تمامى صرافی‌ها امروز خرید و فروش دلار را متوقف کرده‌اند. با وجود اینکه دلار عرضه نمى‌شود مردم مجددا در مقابل صرافى‌ها تا اعلام نرخ جدید از سوى بانک مرکزى صف بسته‌اند.

با این وجود اما تعدادی از صرافی ها نرخ دلار امریکا را در تابلوهای خود به 4200 تومان تغییر داده اند این درحالی است که هنوز برخی دلال ها در خیابان فردوسی زمزمه دلار 5900 تومانی را دارند.

همچنین معاملات سکه نیز به دلیل نوسانات زیاد و مشخص نبودن قیمت جدید انجام نمى‌شود. البته امروز سیف درباره سکه را هم این نکته را مورد اشاره قرار داد که قیمت سکه با دلار 4200 تومانی محاسبه خواهد شد که برهمین اساس سکه نیز ارزان می شود.

بانک مرکزی البته از امروز حراج روزانه سکه را متوقف  و اعلام کرد که حراج طبق روال قبل در روزهای زوج و ساعت 15 برگزار خواهد شد.

 

محمد کشتی آرای در مورد وضعیت امروز بازار طلا و سکه گفت: اظهار نظر در مورد بازار هنوز زود است اما در واکنش اولیه قیمت سکه طرح جدید 200 هزار تومان کاهش یافت. در حال حاضر هنوز بازار طلا آنچنان که باید شفاف نیست، چرا که داد و ستدها در شهرستان‌ها هنوز شروع نشده و باید بعد از شروع شدن داد و ستدهای کشور در بازار طلا دید چه اتفاقاتی می‌افتد. اما در کل با تک نرخی شدن دلار، قیمت سکه و طلا روند کاهشی را از سر گرفته است.

وی با بیان اینکه همچنین نیم سکه حدود 100 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار 15 هزار تومان افت قیمت داشته است، ادامه داد: عرضه در بازار زیاد شده است و مردم برای فروش سکه روانه بازار شده‌اند. وی درعین حال به مردم توصیه کرد در شرایط التهاب بازار دست به خرید و فروش نزنند و هیجانی درباره سرمایه‌گذاری‌های خود تصمیم نگیرند.