به گزارش افکارنیوز،

 محمدباقر نوبخت در نشست خبری که در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد با اشاره به جزئیات سیاست جدید ارزی دولت گفت: امکان کاهش نرخ جدید دلار وجود دارد و معتقد هستیم اگر عرضه دلار از طریق سامانه‌ای که ارزهای صادراتی را مدیریت کند منسجم شود نرخ فعلی کاهش خواهد یافت.

وی افزود: اجرای این سیاست‌ها در یک دوره 6ماهه پیگیری خواهد شد تا بازار ارز به تعادل برسد.

نوبخت ادامه داد: هزینه‌های مبادلاتی که در خارج از کشور جهت واردات انجام می‌شود در نرخ تعیین‌شده یعنی 4200 تومان لحاظ شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص آینده قیمت سکه و طلا نیز گفت: رابطه مستقیمی بین قیمت سکه و ارز وجود دارد و اگر بازار ارز با روش جدید اتخاذشده توسط دولت متعادل شود قیمت سکه هم کاهش پیدا می‌‌کند.

وی در پاسخ به این سؤال که با نرخ جدید دلار عملاً نرخ ارز مبادله‌ای حذف شده است چه‌میزان از واردات کشور با ارز مبادله‌ای انجام می‌شود گفت: در سیاست ارزی دولت که ابعاد زیادی از آن رسانه‌ای نشده است برای واردات کالاهایی که با ارز مبادله‌ای انجام می‌شد یارانه در نظر گرفته خواهد شد.

به گزارش تسنیم،‌ نوبخت رقم دقیق واردات با ارز مبادله‌ای و سهم آن از کل واردات کشور را اعلام نکرد.

نوبخت در پاسخ به این سؤال که دلار 4200تومانی از چه‌زمانی توزیع خواهد شد گفت: انتظار این بود که رئیس کل بانک مرکزی از صبح امروز در محل کار خود حاضر می‌شد اما این حق نمایندگان مجلس بود که در خصوص بازار ارز سؤالات خود را از آقای سیف مطرح کنند به هر حال توزیع ارز با نرخ 4200 تومان به‌سرعت انجام خواهد شد.