دلار همچنان میتازد و هر روز رکوردهایی را به ثبت میرساند. محاسبه سرانگشتی نشان میدهد که با احتساب دلار ۱۱۱۹ تومانی دولتی و ۱۵۴۰ تومانی آزاد، دولت ۲۶۲ میلیارد تومان یارانه غیرمستقیم به واردکنندگان خودرو میپردازد، چراکه آنها خودرو را با ارز دولتی وارد میکنند.

به گزارش مهر، دولت به تازگی فهرست ۱۸۰ قلم کالایی را که حق استفاده از ارز دولتی برای واردات را ندارند، اعلام کرده است. در این فهرست نام بسیاری از کالاهای غیرضرور و مصرفی به چشم می‌خورد، اما جای خالی خودروهای وارداتی همچنان احساس می‌شود.

در حالی که دولت سالانه مبالغ زیادی را به خودروسازان جهت حمایت از تولید داخلی پرداخت می‌کند و تلاش دارد که نیاز بازار خودرو با تولیدات داخلی پاسخ داده شود، اما در فهرست کالاهایی که وارداتشان منوط به ارز صادراتی است، نام خودرو به چشم نمی‌خورد؛ یعنی اینکه دولت همچنان برای واردات خودرو هم، ارز دولتی و به نرخی بسیار بسیار پایین‌‎تر از بازار آزاد می‌پردازد.

فارغ از اینکه واردات خودرو به ایران خوب است یا بد، بازار را رقابتی می‌کند یا نمی‌کند و یا حتی ظرف چند سال گذشته توانسته انگیزش بالا بردن کیفیت در تولیدات داخلی را بیانگیزد یا خیر، باید به این نکته توجه داشت که در شرایط فعلی با روند کنونی واردات خودرو به کشور، دولت چه میزان ارز دولتی بابت واردات خودرو به واردکنندگان ارایه می‌دهد یا اینکه مابه‌التفاوت یارانه ارزی که دولت برای واردات خودرو به تولیدکنندگان خارجی می‌پردازد، چقدر است؛ چراکه به هرحال واردات خودرو هم اکنون با ارز دولتی صورت می‌گیرد و مابه‌التفاوت نرخ ارز دولتی با بازار آزاد به طور متوسط ۴۲۱ تومان بوده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که واردات خودرو در ۹ ماهه ابتدای سال جاری به ۳۰ هزار و ۴۵۴ دستگاه، به ارزش ۶۲۲ میلیون دلار رسیده است که البته این رقم، با احتساب ارز دولتی یعنی هر دلار، ۱۱۱۹ تومان(نرخ مرجع بانک مرکزی در روز پنجشنبه ۱۵ دی ماه) است.

بنابراین اگر ارزش همین میزان واردات با احتساب دلاری که هم اکنون با نرخ آزاد یعنی هر دلار ۱۵۲۰ تومان(نرخ بازار در چهارشنبه ۱۴ دی ماه) وارد کشور ‌شود؛ یعنی واردکنندگان باید به ازای هر دلار، ۴۲۱ تومان(مابه‌التفاوت نرخ مرجع بانک مرکزی و نرخ بازار آزاد) بیشتر می‌پرداختند. بنابراین، این میزان واردات، ۲۶۱ میلیارد و ۸۶۲ میلیون تومان(۴۲۱* ۶۲۲۰۰۰۰۰۰) به نفع واردکنندگان تمام شده است.

بنابراین به طور متوسط هر دستگاه خودروی وارداتی ۸ میلیون و ۵۹۸ هزار و ۶۰۷ تومان(۲۶۱ میلیارد و ۸۶۲ میلیون تومان تقسیم بر ۳۰ هزار و ۴۵۴ دستگاه خودرو)، یارانه دولتی بابت مابه‌التفاوت نرخ ارز مرجع و بازار از دولت دریافت می‌‎کند.

به گزارش مهر، در ۹ ماهه ابتدای سال جاری، جمهوری کره، امارات متحده عربی و عمان سه کشور عمده مبدا واردات خودرو در ۹ ماهه سال جاری بوده‌اند.

در این میان، کشور کره با صادرات ۱۷ هزار و ۴۷۴ دستگاه خودرو به ارزش ۳۰۴ هزار و ۴۶۵ هزار دلار به کشور به لحاظ تعداد ۵۷.۳۸ درصد و به لحاظ ارزش ۴۸.۹۳ درصد از سهم کل واردات خودرو به کشور را به خود اختصاص داده است.

همچنین در این مدت از کشور امارات هشت هزار و ۴۹۷ دستگاه خودرو سواری به ارزش ۲۱۶ هزار و ۳۱۵ هزار دلار خریداری کرده‌ایم که به لحاظ تعداد ۲۷.۹۰ درصد و از نظر ارزش ۳۴.۷۷ درصد از سهم کل واردات خودرو به ایران را به خود اختصاص داده است.

میزان واردات خودرو از عمان نیز طی این مدت یک هزار و ۶۴۹ دستگاه به ارزش ۳۱ هزارو ۲۷۲ هزار دلار بوده و این کشور از نظر تعداد ۵.۴۱ درصد و از نظر ارزش ۵.۰۳ درصد از سهم کل واردات خودرو به کشورمان را به خود اختصاص داده است.به گزارش مهر، ‌در مورد سایر کشورها میزان واردات در ۹ ماهه امسال دو هزار ۸۳۴ دستگاه به ارزش ۷۰ هزار و ۱۶۱ هزار دلار بوده است که این میزان به لحاظ وزنی ۹.۳۱ درصد و به لحاظ ارزشی ۱۱.۲۷ درصد از سهم کل واردات خودرو به کشورمان را نشان می‌دهد.

همچنین حمید صافدل، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: در فهرستی که برای محدودیت در تامین ارز دولتی تهیه شده است، نام خودرو نیست؛ چراکه این فهرست متشکل از کالاهای غیرضرور است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: کارشناسان سازمان توسعه تجارت ایران در حال بررسی خودروهای وارداتی هستند. البته به دلیل حساسیت‌هایی که بر روی واردات خودرو در کشور وجود دارد، قرار گرفتن خودرو در چنین فهرستی باید با در نظر گرفتن تمامی جوانب کار و حساسیت‌های لازم باشد که بر این اساس بررسی این امر، در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در آیندهای نزدیک در مورد قرار گرفتن خودرو در چنین فهرستهایی اعلام نظر خواهیم کرد.