به گزارش جوان، طی سالهای گذشته تعرفه ۹۰ درصدی واردات خودرو، موجب کاهش میزان واردات شده بود، به طوری که کارشناسان همواره با انتقاد از عملکرد دولت در بالا نگه داشتن تعرفه واردات، صنعت خودرو را ملامت کرده و مدعی بودند که کاهش واردات خودرو بازار را غیر رقابتی کرده و مصرفکنندگان نیز متضرر شدهاند، تا اینکه دولت در سالجاری به منظور کسب در آمد و ایجاد بازار رقابتی قوانین واردات خودرو را تسهیل کرد، اما این بار واردکنندگان فرصت طلب با بهره بردن از ارز دولتی خودروهای خارجی را با همان تعرفه بالا بیش از سالهای گذشته با ترفندهای جدیدی وارد کشور کردند،

به عبارت دیگر ساده شدن قوانین واردات، رانت ایجاد کرده و حواله‌های واردات در بازار به خرید و فروش رسید و خیابان‌های کشور به انواع خودروهای دست دوم وارداتی مزین شد، به طوری که در یک ماه اخیر اخبار متفاوتی از سودجویی واردکنندگان خودرو منتشر شده است و هیچ مقام مسئولی، حتی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان نیز هیچ واکنشی نشان ندادند.

روز گذشته رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران خواستار برخورد با محتکران خودرو شده و می‌گوید: در چند هفته اخیر با تشدید نوسانات نرخ ارز، شرکت‌های واردکننده خودرو به احتکار محصولات به امید رشد قیمت آن روی آورده‌اند، به همین دلیل بازار خودروهای وارداتی نیز دچار نوسانات شدیدی شده است.

حسین اردوخانی‌، در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه تنها راهکار حل این وضعیت، عرضه عادی محصولات به بازار از سوی واردکنندگان است، تصریح می‌کند‌: خودروهای وارداتی به دلیل آنکه از گمرک ترخیص شده و آماده شماره‌گذاری و تحویل به مشتری هستند، نباید به امید رشد نرخ ارز در انبارها دپو شوند، اما در شرایطی که واردکنندگان به احتکار و دپوی محصولات در انبارهای خود روی آورده‌اند، از سازمان‌های تعزیرات حکومتی و حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان می‌خواهیم با بازرسی انبارها با متخلفان برخورد کنند.

وی می‌افزاید‌: شرکت‌های واردکننده‌ای که خودرو را چند ماه پیش با نرخ روز ارز خریداری کرده‌اند، دلیلی ندارد به امید رشد نرخ ارز و افزایش قیمت‌ها از عرضه آن به بازار خودداری کنند. این اقدام معنایی جز کسب سود نامشروع به بهای ضربه زدن به آرامش بازار ندارد.

بازار را به هم نریزید!

امابرخی از وارد‌کنندگان که واردات خودرو را اندک می‌دانند با تکذیب این خبر معتقدند که واردات به دولت کمک کرده و بازار را رقابتی کرده است. یک واردکننده خودرو در گفت‌و‌گو با «جوان»، انتشار این اخبار را در رسانه‌ها «جوسازی» می‌داند و می‌گوید: ما تاجر هستیم و پیش بینی ضررو زیان منطقی است، این اخبار موجب به هم ریختن بازار می‌شود‌.

وی در پاسخ به این سؤال که واردات خودرو با نرخ دلار دولتی (۱۱۱۹ تومانی) صورت گرفته، آیا منطقی است که به بازار عرضه نشود، میافزاید :بر اساس مقررات واردات خودرو با ارز دولتی، قانونی است و واردکنندگان به ازای استفاده از دلار ارزان، دولت را نیز منتفع میکنند و به هیچ وجه خودروهای وارداتی احتکار نمیشود بلکه با قیمت مناسب به بازار عرضه میشود.