سیدمحسن قمصری در گفتگو با مهر درباره دلایل کاهش صادرات نفت خام ایران به ژاپن گفت: در حال حاضر میزان واردات نفت خام ژاپن از کشورهای مختلف کاهش یافته است و این کاهش صادرات نفت تنها مربوط به ایران نیست.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه بر اساس گزارشهای رسمی میزان واردات نفت ژاپن در سالهای اخیر از ۵.۵ به ۳.۵ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است، تصریح کرد: با این وجود تغییرات عمده ای در میزان صادرات نفت ایران به این کشور آسیایی در سالجاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۱ میلادی حاصل نشده است.

این مقام مسئول همچنین با تاکید بر اینکه برخی از کشورهای بزرگ صادرکننده نفت همچون عربستان سعودی برای افزایش صادرات نفت خود به ژاپن اقدام به سرمایه گذاری های کلانی کرده اند، اظهارداشت: هم اکنون عربستان و قطر در ژاپن اقدام به ساخت پالایشگاه و مخازن ذخیره سازی نفت خام کرده اند.

وی با یادآوری اینکه در شرایط فعلی ایران هیچگونه پالایشگاه نفتی در ژاپن ندارد، بیان کرد: این در حالی است که برخی از کشورها برای فروش نفت در ژاپن از سالهای قبل در این کشور سرمایه گذاری کرده اند.

قمصری همچنین در پاسخ به سئوال مهر مبنی بر کاهش ۸۰ تا یکصد هزار بشکه ای صادرات نفت ایران به ژاپن توضیح داد: برای سال ۲۰۱۲ میلادی به منظور صادرات روزانه ۲۳۰ تا ۲۴۰ هزار بشکه نفت به این کشور آسیایی برنامه ریزی شده است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت با اعلام اینکه در آبان و آذر ماه امسال بازار نفت ژاپن با نوسان هایی روبرو بوده است، تاکید کرد: این کشور متناسب با نیاز خود اقدام به واردات نفت از کشورهای مختلف کرده است.

این مقام مسئول با اشاره به تمدید قرارداد خرید نفت اکثر پالایشگاه‌های نفت ژاپن از ایران خاطرنشان کرد: برخی از این قراردادها هم تا ماه آوریل تمدید خواهد شد.

فعالان بازار نفت از تمدید قرارداد خرید نفت خام ایران توسط شرکت های پالایگاهی ژاپن برای سال ۲۰۱۲ میلادی خبر داده اند با این وجود روند صدور طلای سیاه به این کشور آسیایی همچنان روندی رو به نزول را پشت سر می گذارد.

گزارش ماه گذشته رویترز نشان می دهد، سال ۲۰۱۰ میلادی شرکت ملی نفت ایران به طور متوسط روزانه ۳۷۴ هزار بشکه نفت خام به ۱۱ شرکت ژاپنی تحویل داده است اما در اکتبر سالجاری میلادی(مهر – آبان سال ۱۳۹۰) میزان فروش روزانه نفت ایران به ژاپن با حدود ۱۱۲ هزار بشکه کاهش همراه بوده است.

به طوری که مهر تا اواسط آبان ماه سال جاری(اکتبر ۲۰۱۱ میلادی) شرکت ملی نفت ایران روزانه ۲۶۲ هزار بشکه نفت به سرزمین آفتاب تابان صادر کرده است.

در همین حال پلاتس چند هفته گذشته با انتشار گزارشی به نقل از وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن اعلام کرده است: در ماه نوامبر(آبان – آذر ۱۳۹۰) ایران با صادرات ۲۲۸ هزار بشکه در روز نفت خام به ژاپن پس از عربستان، امارات، کویت و قطر رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است.

گزارش این نشریه بین المللی نشان می دهد صادرات نفت خام ایران به ژاپن در ماه نوامبر نسبت به ماه نوامبر سال گذشته میلادی ۳۸ درصد کاهش یافته است.

گفتنی است، در حال حاضر ژاپن سومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان پس از آمریکا و چین است و این کشور پیشرفته آسیایی ۵۰ درصد از نفت خام مورد نیاز را وارد می کند.