سیدمحمود محدث در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت توسعه فعالیتهای اکتشاف نفت و گاز در ایران، گفت: در حال حاضر تمرکز فعالیتهای اکتشافی نفت و گاز ایران در استانهای مرزی، خلیج فارس و استان گلستان متمرکز شده است.
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه در حال حاضر ۱۱ دستگاه دکل در بلوکهای اکتشافی ایران به طور همزمان مشغول به فعالیت هستند، تصریح کرد: از این تعداد ۱۰ دستگاه دکل حفاری فقط در مناطق مرزی فعالیت می کنند.

این مقام مسئول با اشاره به افزایش ۲ برابری تعداد دکلهای حفاری اکتشافی ایران در بلوکهای مختلف، اظهار داشت: همچنین از ابتدای سالجاری تاکنون یکهزار و ۱۹۰ کیلومتر مربع لرزه نگاری دو بعدی در سطح کشور انجام شده است.

وی با اشاره به انجام یکهزار و ۳۱ کیلومتر مربع لرزه نگاری سه بعدی در بلوکهای اکتشافی ایران از ابتدای سالجاری تاکنون، بیان کرد: در مجموع در ۹ ماهه نخست سالجاری هم نزدیک به ۳۰ هزار متر عملیات حفاری اکتشافی در سطح کشور انجام شده است.

محدثبا اشاره به برنامه ریزی برای کشف ۵ میدان جدید نفت و گاز در سالجاری، تاکید کرد: تاکنون جزئیات کشف افق نفتی میدان خیام و میدان گازی مدار به طور رسمی اعلام شده است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از کشف سه میدان جدید نفت و گاز خبر داد و افزود: به زودی جزئیات کشف ۲ میدان نفتی توسط وزارت نفت اعلام می شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه از ابتدای سالجاری تاکنون حفاری ۶ حلقه چاه اکتشافی به پایان رسیده است، خاطر نشان کرد: هم اکنون آزمایش این چاه های اکتشافی در سطح شرکت ملی نفت در حال انجام است.

در حال حاضر فعالیتهای اکتشاف نفت و گاز ایران در منطقه ای به وسعت ۱۰۰ کیلومتر مربع در مناطق غرب و شمالغربی ایران متمرکز شده است و پیش بینی می شود به زودی حجم ذخایر هیدروکربوری در این مناطق افزایش یابد.

با توجه به اینکه در شرایط فعلی ایران حدود ۱۶ درصد ذخایر گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد در برنامه پنجم توسعه افزایش ظرفیت تولید گاز ایران به ۱.۲ تا ۱.۴ میلیارد متر مکعب در روز هدف گذاری شده است.

با این حجم از ذخایر گاز و وضعیت فعلی تولید پیش بینی ها نشان می دهد که ایران حداقل تا یکصد سال آینده گاز طبیعی برای تولید و صادرات در اختیار دارد.

سیدمحمود محدثمدیر اکتشاف شرکت ملی نفت هم پیشتر از احتمال کشف ۴ میدان جدید نفت یا گاز طبیعی در ایران تا پایان سالجاری خبر داده و اعلام کرده بود: جزئیات این اکتشافات جدید با تکمیل مطالعات به طور رسمی توسط وزارت نفت اعلام می‌شود.

هم اکنون به طور همزمان ۱۱ دکل اکتشافی در بلوکهای مختلف مشغول حفاری چاههای اکتشافی بوده به طوریکه این تعداد دستگاه حفاری ۶ دکل در مناطق مرزی و پنج دستگاه حفاری در سایر بلوکهای مشغول تکمیل حفاری اکتشافی هستند.

به گزارش مهر، سال گذشته با کشف چهار میدان جدید گازی در مجموعه ۳۳۶ میلیارد متر مکعب گاز و ۲۱۳ میلیون بشکه میعانات گازی به حجم ذخایر هیدروکروبی کشور افزوده شده بود.

ارزش اقتصادی کل میادین گازی کشف شده در سال گذشته ۱۷۹ میلیارد دلار بوده که برای اکتشاف این میادین حدود ۴۱۴ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است.

شرکت ملی نفت تابستان امسال از شناسایی میدان گازی مدار در شرق عسلویه با حجم ذخیره گاز درجا بالغ بر ۱۷ تریلیون و ۴۷۰ میلیارد فوت مکعب معادل ۴۹۵ میلیارد متر مکعب خبر داده و اعلام کرد: ۸۰ درصد گاز از میدان مدار قابل استحصال بوده ضمن آنکه بالغ بر ۱۴ تریلیون و ۲۰۰ میلیارد فوت مکعب معادل ۴۰۵ میلیارد متر مکعب از ذخایر گاز این میدان قابل استحصال است.

حجم میعانات گازی "درجا" این میدان را بالغ بر یک میلیارد و ۵۷۳ میلیون بشکه بوده که از این میزان بالغ بر ۶۵۸ میلیون بشکه میعانات گازی آن قابل برداشت است.