به گزارش فارس، با توجه به رابطه گسترده پسین و پیشین بخش مسکن با سایر بخشهای اقتصادی، این بخش با پیچیدگیهای قابل توجهی مواجه است، بر این اساس سیاستهای متنوعی در دست بررسی است تا به مقتضای شرایط، سیاست بهینه اتخاذ شود.
یکی از این سیاست‌ها، بلوک‌بندی قیمت و اجاره مسکن در تهران است که در حال طی مراحل کارشناسی خود در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، فنی و حقوقی است تا در صورت لزوم بتوان از این سیاست بهره‌مند شد.
در این راستا تجارب کشورهای منتخب که سیاست‌های کنترلی در بخش مسکن داشته‌اند نیز مورد ارزیابی قرار گرفته و شواهد حاکی از آن است که در شرایط خاص، سیاست‌های تحدیدی اتخاذ شده است؛ بر این اساس و با لحاظ جمیع جهات، طرحهای نظارت و بلوک‌بندی مسکن به عنوان یکی از گزینه‌ها، مد نظر هستند.
برای این طرح نیز با شرکت پست قراردادی به امضاء رسیده است تا از سامانه آنها استفاده شود.

*جزئیات طرح بلوک بندی قیمت و اجاره مسکن در تهران

در این طرح به عنوان مثال وقتی کد پستی یک فرد را وارد می‌کنید محل زندگی آن فرد مشخص می‌شود و وقتی که محل زندگی مشخص شد به سامانه املاک و مستغلات می‌رسیم بعد متوجه می‌شویم که چند واحد مسکونی در این محله به اجاره یا خرید و فروش با چه مبلغی رسیده است.
سپس اتحادیه املاک به ما اعلام می‌کنند که در این محله در سال ۹۰ چه تعداد واحد مسکونی خرید و فروش شده است و از روی این یک بلوک‌بندی وسیعی را در حد ۲۰۰ هزار واحد مسکونی انجام می‌دهیم و از روی این فایل یک اطلاع رسانی مطلوب انجام می دهیم.

*شرکت پست فایل این بلوک‌بندی را تا آخر این ماه ارائه خواهد کرد

به گزارش فارس، آخر این ماه شرکت پست فایل این بلوک‌بندی را به وزارت راه و شهرسازی خواهد داد و این وزارتخانه نیز قیمت‌ها را به صورت واقعی برای مردم اطلاع‌رسانی خواهد کرد تا هر فردی که خواست یک واحد مسکونی را اجاره کند بتواند به راحتی با دسترسی به این فایل واحد مسکونی خود را اجاره کند.
با این کار که اطلاع‌رسانی مناسب هدف آن است مطمئنا از افزایش بی‌رویه و کاذب قیمت‌ها نیز جلوگیری خواهد شد، و وزارت راه تلاش می‌کند تا بهمن ماه این فایل‌ها آماده شود.