به گزارش افکارنیوز،

مهدی تقوی، کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به جایگزینی اتحادیه اروپا و شرکت‌های اروپایی به جای حضور آمریکا در برجام، اظهار کرد: تصمیمات رئیس جمهور آمریکا در مسائل اقتصادی دنیا عجیب و برای همه دولت‌ها اثبات شده و مشخص است، اما باید بگوییم که ما با خروج این کشور از برجام هیچ ضرری نکرده و نخواهیم کرد.

وی افزود: در سال‌های گذشته با افزایش فروش نفت، از یک‌میلیون بشکه به 2.5 میلیون بشکه در اوپک رشد کرده‌ایم و شاهد بی‌تأثیری تصمیمات این دولت در روند اقتصادی ایران بوده‌ایم.

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: درست است قرارداد بوئینگ لغو شد و شاید تأثیر بسیار ناچیزی را حس کنیم، اما باید بگوییم که ما بیشترین خریدها را در خطوط هواپیمایی از اروپا و به ویژه فرانسه داشته‌ایم.

تقوی خاطر نشان کرد: در تبادل‌های تجاری بسیار خوبی با اتحادیه اروپا هستیم هرچند که آمریکا برای خروج این کشورها از برجام نیز تلاش کرد، اما فرانسه و آلمان بارها تأکید کرده‌اند که در ارتباط های تجاری با تجار ایرانی به روند خود ادامه می‌دهند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه معیشت خانوارها و نگرانی اقتصادی مردم دچار چه تحولی خواهد بود، گفت: نمی‌توان گفت هیچ اتفاقی نخواهد افتاد اما آنقدر قدرت تغییرات و نوسانات در بازار و روزمرگی مردم کم و کوچک خواهد بود که شاید مردم آن را حس نکنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی در پایان از جایگزین‌های زیاد برای رشد و بی‌تأثیری خروج آمریکا در برجام نام برد و گفت: ما برای ادامه مسیر اقتصادی خودمان از کشورهای قدرتمند دیگری مانند چین که این روزها با روند رشد اقتصادی خوبی روبه‌روست و سایر گزینه‌های اروپایی استفاده خواهیم کرد که این نمایانگر بی‌تأثیر بودن قطعی خروج آمریکا از برجام در اقتصاد ایران است.