به گزارش افکارنیوز،

همایون دارابی تحلیل‌گر بازار سرمایه با اشاره به ورود زعفران در بورس کالا، اظهار کرد: یکی از مهمترین مسائل در بازار زغفران، فقدان مرجع قیمت‌گذاری در آن است چرا که حضور زعفران در بورس کالا، این فرصت را فراهم می‌کند تجار بین‌المللی، به‌صورت مستقیم، اقدام به خرید زعفران کنند.

وی ادامه داد: ایران، بزرگترین تولیدکننده زعفران است و از طریق افغانستان می‌تواند با دیگر کشور‌ها ارتباط برقرار کند.

به گفته دارابی، سود فروش زعفران در بورس کالا بیشتر به سمت کشور و کشاورزان منتقل می‌شود و عملا اجرای این امر، دست واسطه‌ها و کشور‌های واسطه که اقدام به بسته بندی زعفران ایران می‌کنند کوتاه می‌کند.

این تحلیل‌گر بازار سرمایه یادآورشد: با توجه به آنکه محصولات کشاورزی انحصاری در ایران تولید می‌شود، اما دارای برند انحصاری در دنیا نیستند و  بورس کالا می‌تواند به برندسازی در این حوزه کمک شایانی کند.

دارابی افزود: مزایای عرضه زعفران، پسته و سایر محصولات کشاورزی در بورس کالا می‌توان موجب کشف قیمت‌ها و شفافیت در معاملات شود. چرا که در بورس رقابت سالم حاکم است و در حق کشاورز اجحاف نمی‌شود.

این تحلیل‌گر بازار سرمایه در پایان گفت: حضور زعفران در بورس کالا می‌تواند بازار سنتی را به بازار پیشرفته و شفاف تبدیل کند و این امر به تولیدات هویت داده و همچنین به خریداران این اطمینان را می‌دهد تا به‌صورت مستقیم برای خرید به کشور مراجعه کنند.