به گزارش افکارنیوز،

گمرک ایران در بخشنامه مهمی به گمرکات سراسر کشور اعلام کرد تا حقوق ورودی اظهاری صاحب کالا را هم‌زمان با اظهار کالا از اول خردادماه سال جاری به صورت نقدی پیش‌دریافت کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس اعلام گمرک ایران دریافت حقوق ورودی واردات کالا‌ها از اول خرداد به صورت نقدی دریافت خواهد شد.

متن این بخشنامه خطاب به ناظرین، مدیران کل و مدیران گمرکات اجرایی بدین شرح است:

در راستای حمایت از تولید داخل و بهبود فضای کسب‌وکار و به منظور پیشگیری از ایجاد اظهارنامه‌های در جریان و بلاتکلیف، جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی ناشی از معطلی اظهارنامه‌ها در سامانه جامع امور گمرکی، تحقق درآمد‌های گمرکی و در راستای اجرای تبصره ذیل ماده ۶۵ آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی، گمرکات موظفند از تاریخ ۱‌/۳‌/۹۷ حقوق ورودی اظهاری صاحب کالا را همزمان با اظهار کالا به‌صورت نقدی پیش دریافت نمایند.

‌بنابراین گزارش، واحد‌های تولیدی و فعالان اقتصادی در صورت احراز شرایط مندرج در بخشنامه ۱۴۶۶۵۵۳‌-۲۶‌/۱۲‌/۹۶ مجاز به ارائه ضمانت‌نامه جهت حقوق ورودی اظهاری خواهند بود.

‌همچنین، به منظور حصول اطمینان از اجرای مقررات گمرکی و وصول وجوه متعلقه، کالا از حیث تعرفه، ارزش و سایر مشخصات کالا و مجوز‌های لازم و همچنین صحت مندرجات اظهارنامه، مورد ارزیابی و کنترل‌های دقیق قرار گیرد و در صورت وجود هرگونه تفاوت و اختلاف ناشی از اظهار ناصحیح نسبت به مورد با لحاظ مفاد ماده ۱۰۸ قانون امور گمرکی و رعایت کامل مقررات مربوطه اقدام نمایند.

مسئولیت حسن اجرای این بخشنامه در هر گمرک به عهده مدیران گمرک بوده و مقتضی است مراتب به کلیه واحد‌ها و گمرکات تابعه ابلاغ و بر روند اجرای آن نظارت کامل و مستمر داشته باشند.