به گزارش ايسنا، بر اين اساس ارزش صادرات قطعات خودرو ايران از ۹۰.۱۹ ميليون دلار در سال ۱۳۸۷ به ۳۲.۹۳ ميليون دلار در سال ۱۳۸۹ رسيد. همچنين صادرات قطعات خودرو ايران در سال ۱۳۸۸ بالغ بر ۲۸.۷۷ ميليون دلار اعلام شد. به اين ترتيب ميتوان نتيجه گرفت که صادرات قطعات خودرو ساخت ايران ظرف دو سال بيش از ۶۳ درصد کاهش يافته است.

همچنین در ۹ ماهه سال جاری اندکی بیش از ۹ میلیون دلار قطعات منفصله برای تولید خودروهای سواری از کشور صادر شد و پیش‌بینی می‌شود امسال در مجموع صادرات کشور در این حوزه به شدت دچار افت شود.

از سوی دیگر آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که در ۹ ماهه امسال صادرات خودروی کشور با افت ۷۱ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ۱۱ هزار و ۶۴۶ دستگاه رسید. این میزان صادرات از نظر وزن و ارزش نیز به ترتیب ۷۳ و ۷۶ درصد کاهش یافت.

پیشتر محسن صالحی‌نیا - مدیرکل دفتر صنایع ماشین‌سازی و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دلیل کاهش صادرات خودرو کشور طی سال جاری را برخی محدودیتها در تعدادی از بازار‌های هدف صادراتی دانسته و اطمینان داده بود که در ماههای آینده این کاهش صادرات جبران خواهد شد. اتفاقی که هنوز رخ نداده است.

این مقام مسئول همچنین مدعی شده بود که محصولات آماده کاهش چندانی در صادرات نداشتند، بلکه بیشتر کاهش در بازار‌های هدف مربوط به عرضه قطعات و خدمات مهندسی خودرو بوده است.

در همین حال کارشناسان درباره دلایل کاهش صادرات قطعات خودرو اعلام کرده اند که علاوه بر مسائل خارجی، مشکلات داخلی مانند ارائه نشدن مشوق‌های صادراتی، مسائل گمرکی و قیمت تمام شده قطعات صادرات در این بخش را با مشکل روبرو کرده است. همچنین بی‌ثباتی نرخ ارز، افزایش بهای تمام ‌شده تولیدات به‌ویژه پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و مشکلات نقل و انتقال پول در سطح بین‌المللی بر اثر تحریمها نیز صادرات قطعات خودروی ایران را با مشکلات جدی روبرو کرده است.

طبق هدف گذاري انجام شده صادرات قطعات خودروي ايران تا سال ۱۴۰۴ بايد به حدود شش ميليارد دلار برسد؛ هدف گذاري که به نظر ميرسد با اين روند محقق نخواهد شد.