به گزارش افکارنیوز،

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با انتقاد از افت شدید قیمت مرغ در بازار  اظهار کرد: با وجود افزایش شدید قیمت نهاده های دامی، قیمت مرغ زنده  و به تبع آن مرغ گرم به شدت کاهش یافته که این امر تولیدکنندگان را با زیان مضاعف در بازار روبه‌رو کرده است.

وی افزود: در ماه‌های اخیر، قیمت ذرت و کنجاله سویا با نوسان شدیدی در بازار روبه‌روست و متأسفانه در این آشفته بازار، برخی واردکنندگان با ارز 3700 تومان اقدام به واردات کردند و با ارز 4200 تومان به مرغداران پرداخت می‌کنند و این امر زیان انباشت تولیدکنندگان را به همراه دارد.

به گفته حجت، قیمت مرغ نسبت به دو هفته اخیر 10 درصد کاهش داشته است که این امر منجر به متضرر شدن مرغداران از ناحیه نهاده‌ها و قیمت‌ خواهد شد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی، ادامه داد: هم اکنون قیمت نهاده ها به طور متوسط برای هر کیلو دان آماده 600 تومان افزایش یافته و با احتساب افزایش قیمت هزینه های کارگری، حداقل قیمت هر کیلو مرغ برای تولید هزار و 500 تومان گران شده است.

وی، افزود: اگر افزایش قیمت نهاده‌های دامی به روال کنونی در روزهای آتی ادامه یابد؛ مرغداران توان جوجه ریزی مجدد را ندارند و برای ادامه تولید باید به سیستم های بانکی روی آورند. مسئولان برای جلوگیری از اخلال اقتصادی در سیستم بانکی باید تمهیدات جدی به کار گیرند.

حجت، نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده را 6 هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها را 7 هزار و 900 تا 8 هزار تومان اعلام کرد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی، در پابان گفت: اگر سیستم های دولتی بتوانند بازار نهاده های دامی مبنی بر سیاست جدید ارزی را کنترل کنند، تولید به روند خطی خود ادامه خواهد داد و در صورتی که واردکنندگان با نرخ های دلخواه اقدام به عرضه نهاده ها در بازار کنند، مرغداران در جوجه ریزی واحدهای خود محتاط تر عمل می کنند.