به گزارش فارس، در ردهبندی کیفی، خودروهای داخلی از نظر معیارهای ترمز، تجهیزات الکتریکی، تزئینات داخلی و خارجی، صداهای غیرعادی، بدنه، نفوذ آب و رنگ مورد ارزیابی قرار گرفتهاند.
در این ارزیابی که از ابتدا تا ۲۸ آذرماه در مورد خودروهای تولید داخل صورت گرفته ‌است، در جدیدترین ارزیابی سطح کیفی خودروها در آذرماه، نیسان تیانا با ۴.۶ نمره منفی در رأس جدول کیفی خودروهای سواری قرار گرفت و بعد از آن، نیو مزدا ۳ با ۱۵ نمره منفی، نیسان ماکسیما با ۱۶.۶ نمره منفی و گرند ویتارا با نمره منفی ۲۰ در رده‌‌های بعدی جدول قرار دارند.
بر این اساس، تندر ۹۰ پارس خودرو، مگان، تندر ۹۰ ایران خودرو، پژو ۲۰۶، پژو ۲۰۶ صندوق‌دار، هیوندایی اوانته و ریو در رده‌های ۵ تا ۱۱ جدول قرار دارند.
همچنین MVM ۵۳۰، سمند، پژو پارس خراسان و پژو ۴۰۵ خراسان در رده‌های ۱۲ تا ۱۵ جدول ارزیابی کیفی خودروهای سواری قرار دارند.
پژو ۴۰۵، لیفان ۶۲۰ و MVM ایکس ۳۳، تیبا، MVM۱۱۰، سایپا ایکس ۱۳۱، سایپا ایکس ۱۳۲، سایپا ایکس ۱۳۱ پارس خودرو و سایپا ۱۳۲ کاشان نیز رتبه‌های ۱۲ تا ۲۴ را در این جدول دارا هستند.
در ارزیابی آبان‌ماه نیسان تینا با ۳.۳ نمره مفی در رتبه اول جدول کیفی خودروها قرار داشت که این نمره منفی این خودرو با کاهش ۱.۳ واحدی در آذرماه به ۴.۶ نمره منفی نزول پیدا کرده است.

* ارزیابی وانت‌ها

در جدول ارزیابی سطح کیفی وانتهای تولید داخل نیز وانت کاپرا با ۹۶.۹ نمره منفی، وانت مزدا تک کابین با ۱۰۹.۳ نمره منفی و وانت دیزل زامیاد با ۱۸۵.۹ نمره منفی در ردههای اول تا سوم جدول قرار دارند. همچنین وانت مزدا دو کابین، وانت پیکان تبریز و وانت نیسان CNG در ردههای چهارم تا ششم جدول قرار دارند.