به گزارش مهر، اعلام خبر افزایش نرخ سود سپرده بانکی توسط شورای پول و اعتبار هم نتوانست مانع از افزایش نرخ سکه و دلار شود. امروز قیمت انواع سکه با نوسانات قیمتی شدیدی مواجه شد و در نهایت قیمت انواع سکه در بازار افزایش یافت، به طوریک ه سکه ها امروز در نرخهای خود رکوردهای جدیدی را به ثبت رساندند.

بر این اساس قیمت سکه طرح قدیم برای اولین بار ۶۷۵ هزار تومان، طرح جدید ۶۶۵ هزار تومان، نیم سکه ۳۳۵ هزار تومان، ربع سکه ۱۷۰ هزار تومان و گرمی ۸۵ هزار تومان شد.

این نرخها دیروز به ترتیب ۶۶۰ هزار تومان، ۶۵۰ هزار تومان، ۳۲۳ هزار تومان، ۱۶۵ هزار تومان و ۸۲ هزار تومان بود، این قیمتها در روز شنبه ابتدای هفته جاری ۶۳۵ هزار تومان، ۶۱۶ هزار تومان، ۳۰۰ هزار تومان، ۱۵۳ هزار تومان و۷۷ هزار تومان بودند.

پیش از این پیش بینی می شد که نرخ سکه ها با افزایش نرخ سود سپرده بانکی کاهش یابد، اما چنین نشد. البته تنها یک محاسبه سرانگشتی نشان می دهد که با وجود اینکه نرخ سکه ها افزایش یافته است، قیمت آنها تقریبا با نرخ جهانی طلا مطابقت می کند، به عنوان مثال نرخ سکه طرح جدید که امروز ۶۶۵ هزار تومان است، حدود ۶۴۵ تا ۶۵۰ هزار تومان آن نرخ واقعی طلا است و حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان با قیمت واقعی فاصله دارد.

نرخ هر اونس طلا امروز در بازارهای جهانی ۱۶۴۴ دلار و هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی با روندی افزایشی که در روز جاری داشته است ۶۶ هزار و ۷۰۰ تومان است.

صرافان بازار ارز هم نرخ دلار آزاد را ۱۷۰۰ تومان، یورو را ۲۲۰۰ تومان و هر پوند را ۲۷۰۰ تومان اعلام کردند. صرافی های مجاز امروز هم همچنان نرخی برای انواع ارز و سکه بر روی تابلوهای خود درج نکرده اند و از فروش دلار امتنع می کنند.

تنها تعداد اندکی از صرافی ها نرخ دلار را بر روی تابلوهای خود اعلام کرده اند که همان نرخ پیشنهادی کانون صرافان ایران است که نرخ خرید دلار را ۱۳۹۰ تومان و نرخ فروش را ۱۴۰۰ تومان تعیین کرده است.

بانک مرکزی امروز نرخ رسمی هر دلار را با کمی افزایش ۱۱۲۵ تومان و هر یورو را با کمی کاهش ۱۴۳۴ تومان تعیین کرد. تثبیت نرخ دلار روی رقم ۱۲۰۰ تومان که در بودجه سال ۹۱ منظور خواهد شد، یکی از اهداف بانک مرکزی است. وعده های مسئولان این بانک برای تعادل بخشی به قیمتها، ثبات و رسیدن به قیمت تک نرخی دلار در بازار باز هم محقق نشد.