به گزارش افکارنیوز،

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد کشور بیمار است، گفت: برای حوزه‌های اقتصادی به ویژه بخش مسکن برنامه‌ای وجود ندارد.
صدیف بدری در برنامه «گفتگوی ویژه خبری» شبکه دو سیما گفت: از مرداد سال گذشته روند افزایش قیمت مسکن را به دولت اعلام کردیم، اما به آن توجه نشد و تحولات اقتصادی سه ماه آخر سال 96 موجب افزایش قیمت کنونی مسکن است.
وی گفت: مردم زمانی که می‌بینند ارزش سرمایه آنها در بازارهای دیگر ثبات ندارد و حفظ نمی‌شود، سراغ بازار مسکن می روند و این موجب می شود بازار مسکن متلاطم شده و اقشار ضعیف جامعه آسیب پذیرتر شوند.

سه برابر شدن نقدینگی ظرف ۵ سال
بدری افزود: حجم نقدینگی کشور در پنج سال گذشته سه برابر شده است و سوق یافتن این حجم نقدینگی به سمت بازار مسکن نوسانات کنونی قیمت مسکن را ایجاد کرده است.
وی گفت: اینکه می گویند بخشی از قیمت مسکن حباب است؛ این چنین نیست و تجربه نشان داده است که هر افزایش قیمتی در جامعه اتفاق بیفتد قیمت ها دیگر پایین نمی آید.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس افزود: برای کاهش قیمت مسکن و رونق این بازار باید فکر اساسی کرد و سیاست کلان تدوین شود.
بدری با بیان اینکه آمار بانک مرکزی با واقعیت بازار مغایرت دارد، گفت: اکنون در خیابان شهید ستاری تهران مسکن از متری 7 میلیون تومان به 12 میلیون تومان در خیابان آذری از دو میلیون تومان به پنج میلیون تومان و در منطقه 5 تهران قیمت مسکن 54 درصد افزایش یافته است.
وی افزود: اگر وضع این گونه ادامه یابد رکود تورمی در بخش مسکن ایجاد خواهد شد.
بدری گفت: برای حمایت از بخش کم درآمد جامعه باید به آنها برای خرید مسکن تسهیلات کم بهره داده شود.
وی افزود: صندوق سپرده گذاری مسکن یکم به دلیل بحث سپرده گذاری در آن مورد استقبال متقاضیان قرار نگرفته است.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: دولت باید از زمین های در اختیار خود برای ساخت مسکن های با متراژ پایین استفاده کند و برای مسکن‌های مهر که اطراف شهرها ساخته شده‌اند، امکانات فراهم کنند.
بدری افزود: دولت پنج سال است که درباره مسکن اجتماعی فقط حرف می‌زند، اما یک مسکن اجتماعی به ما نشان داده نشده است.

معاون دفتر برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی:نهاده های تولید مسکن حدود 24 درصد رشد داشت
پروانه اصلانی معاون دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهرسازی نیز در این برنامه با رد تورم 34 درصد در بخش مسکن، تورم 12 ماهه این بخش را حدود 12 و نیم درصد اعلام کرد.
وی گفت: نرخ رشد در بخش ساخت در فروردین امسال 15 درصد و در اردیبهشت 15 و 8 دهم درصد افزایش یافته و نرخ رشد شاخص دستمزد کارگران ساختمانی نیز 8 و 7 دهم درصد افزایش داشته است.
اصلانی افزود: نهاده های تولید مسکن حدود 24 درصد رشد داشته است.
وی گفت: با توجه به اینکه بازار مسکن در چند سال اخیر با رکود روبرو بوده است، بنابراین انتظار افزایش قیمت غیرمنتظره نیست.
معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهرسازی افزود: در سال 96 میانگین افزایش قیمت مسکن 5 درصد بود در حالی که در این سال نرخ ارز حدود 80 درصد، سهام 24 درصد و خودرو حدود 100 درصد افزایش یافت.
اصلانی گفت: در حالی که دیگر دارایی های مالی افزایش قیمت می یابد، افزایش بهای مسکن؛ غیرعادی نیست و اگر قیمت مسکن افزایش نیابد ارزش ثروت افرادی که تنها دارایی آنها مسکن است، دچار کاهش شدید می‌شود.
وی افزود: در سال 94 صدور پروانه ساخت مسکن 49 درصد و سرمایه گذاری در این بخش 17 درصد کاهش یافت، اما اکنون تعداد پروانه‌های صادر شده برای ساخت مسکن رشد 8 درصدی و برای سرمایه‌گذاری در این بخش رشد 20 درصدی داریم.
اصلانی گفت: این نشان می‌دهد برای تشویق سرمایه گذاران در بخش مسکن برنامه‌هایی وجود داشته است.
وی درباره شاخص قیمت و اجاره نیز گفت: از سال 80 تا کنون این شاخص بین 15 تا 26 درصد نوسان داشته که اوج تقاضای سرمایه گذاری در بازار مسکن مربوط به سال 86 است.
معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهرسازی افزود: در سال 89 شاخص قیمت و اجاره 15 درصد و این شاخص برای فروردین امسال به 19 درصد افزایش یافته است.
اصلانی درباره وجود حباب در قیمت مسکن گفت: افزایش قیمت مسکن بر اساس افزایش نهاده‌های ساخت است و اگر حبابی نیز وجود داشته باشد، بسیار کوچک است.

توانمندی بودجه خانوار به دلیل کنترل تورم
وی با بیان اینکه در سال های 92 تا 96 به دلیل کنترل تورم بودجه خانوارها توانمند شد افزود: در این مدت وضع سود بانکی نیز بسیار خوب بود بنابراین تقاضای مسکن به تقاضای مؤثر تبدیل شده است.
اصلانی گفت: باید سیاست های تشویقی تولید را هم پای سیاست‌های تشویقی تقاضا به کار گیریم.
وی افزود: اکنون تقاضای مؤثر برای بخش مسکن مربوط به خانوارهای با درآمد متوسط به پایین است.
معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه تأمین منابع مالی برای بازار مسکن بسیار دشوار، زمان بر و پر هزینه است گفت: بازار توسعه یافته‌ای برای کمک به بازار پولی نداریم و حل مشکل متقاضیان کم درآمد مسکن در برنامه کوتاه مدت امکان پذیر نیست.
اصلانی افزود: دیگر نمی‌توانیم برنامه‌ای مانند مسکن مهر را ایجاد کنیم، زیرا منابع آن وجود ندارد.
وی گفت: باید با کاهش نرخ تسهیلات، افزایش دوره بازپرداخت تسهیلات و افزایش سقف وامها به اقشار کم درآمد جامعه در تأمین مسکن کمک کنیم، اما به دلیل تأمین نشدن منابع، این راهکارها عملی نشده است.
اصلانی افزود: راهکار تأمین مسکن برای اقشار کم درآمد جامعه؛ برنامه های میان مدت مانند مسکن اجتماعی است.
وی گفت: کنترل بازار اجاره بهای مسکن عملی نیست و بهترین راه؛ حمایت از عرضه و تقاضا در این زمینه است.
معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهرسازی افزود: به طور مستقیم می‌توان کمک هزینه‌ای را برای اجاره بهای خانوارها پیش بینی و از تسهیلات صندوق سپرده‌گذاری مسکن یکم برای بخش ساخت استفاده کرد.
اصلانی گفت: اگر ساخت و ساز مسکن افزایش یابد، اجاره بها نیز کاهش خواهد یافت.

رئیس اتحادیه املاک کشور:به مرور با نوسانات بازار در بخش مسکن، با ثبات قیمت روبرو خواهیم شد
مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک کشور نیز در این برنامه گفت: حدود 12 درصد از افزایش قیمت مسکن حباب است و به مرور با نوسانات بازار در بخش مسکن، با ثبات قیمت روبرو خواهیم شد.
وی افزود: اکنون که قیمت ها افزایش یافته، عقب نشینی فروشنده ها از فروش واحدهای خود کار بسیار اشتباهی است.
خسروی گفت: بیشترین افزایش قیمت در مناطق 5 و 22 تهران روی داده است، اما در مناطق دیگر تهران و شهرستانها چنین افزایش قیمتی وجود ندارد.

نایب رئیس اتحادیه کانون انبوه سازان کشور:قوانین موجود دست بخش تولید را بسته
فرشید پورحاجت نایب رئیس اتحادیه کانون انبوه سازان کشور نیز در این برنامه با بیان اینکه نیمی از واحدهای ساخته شده به وسیله انبوه سازان بیش از 80 متر مساحت دارند، گفت: بیشتر متقاضیان مسکن واحدهایی با کمتر از این متراژ می‌خواهند و باید ریشه یابی شود که چرا بخش تولید به رغم اینکه در پی متقاضی است، اما واحدهایی می سازد که متقاضی برای آن وجود ندارد.
وی افزود: قوانین موجود دست بخش تولید را بسته و ضوابط شهرسازی موجب شده است این بخش نتواند بر اساس ظرفیت و نیاز بازار مسکن تولید کند.
پورحاجت گفت: اگر بر اساس تقاضای بازار مسکن ساخته بودیم اکنون دچار تورم در این بازار نبودیم.
وی افزود: یکی دیگر از مشکلات بخش تولید؛ نایاب شدن زمین است و بخش تولید نمی تواند زمین مناسب برای ساخت و ساز بیابد.