به گزارش مهر، افزایش تسهیلات ساخت مسکن از ۳۰ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان که به تازگی مورد تصویب کارگروه مسکن قرار گرفته است، نه تنها فعالان بازار مسکن را امیدوار نکرد بلکه آنها معتقدند این سیاست تنها برای جمع آوری نقدینگی از بازار تدوین شده است و نمی تواند تاثیری در بازار مسکن داشته باشد.

افزایش سقف تسهیلات در بخش مسکن همیشه مورد توجه مردم و فعالان بازار مسکن قرارداشته است اما اینکه یک وامی با سپرده گذاری طولانی مدت ۹ ماهه پرداخت شود؛ موضوعی است که سرمایه گذاران این بخش، موافق آن نیستند و معتقدند این موضوع در شرایط کنونی که بازار با نوسان زیادی در قیمت روبرو است، عقلانی هم نیست.

در واقع در چند ماه گذشته قیمت ارز حتی به صورت روزانه با افزایش مواجه شد که به طور حتم قیمت مصالح ساختمانی در آینده تحت تاثیر این نوسانات قرار می گیرد؛ بنابراین در چنین شرایطی که هر روز قیمت ساخت مسکن تغییر می کند، سپرده‌گذاری ۹ ماهه سرمایه گذار بعید به نظر می رسد.

از سویی دیگر، هم اکنون موضوع ساخت مسکن مهر مطرح است که دولت بدون سپرده گذاری و با سود کم، تسهیلات ۲۰ و ۲۵ میلیون تومانی ساخت را با قابلیت انتقال به خریدار به انبوه سازان می دهد بنابراین یکی از ابزارهای تشویقی سرمایه گذار در این طرح، ارایه وام بدون هیچ پیش شرط است.

اما اینکه وام ۴۰ میلیون تومانی با سپرده گذاری ۹ ماهه به سرمایه گذار داده شود در بازار مسکن دهکهای بالای جامعه هم مناسب نیست، زیرا در این بخش، سازنده باید مخارج بیشتری را بابت امکانات و نوع ساخت یک پروژه بپردازد که این موضوع با سپرده گذاری ۹ ماهه در شرایط نوسان بازار همخوانی ندارد.

حبس سرمایه کارآفرینان در بانک

در این رابطه رئیس کانون سراسری انبوه سازان در گفتگو با مهر بابیان اینکه سرنوشت قیمتها در طول ۹ ماه قابل پیش بینی نیست، گفت: قیمت مصالح ساختمانی از یک ساعت تا ساعتی دیگر تغییر می کند پس چگونه می توان سرمایه را برای حدود یکسال در بانک سپرده گذاری کرد.

ایرج رهبر با تاکید بر اینکه این مصوبه برای سرمایه گذاران و کارآفرینان موثر نیست، افزود: سازنده و سرمایه گذار پول اضافی ندارد که در بانک بگذارد اگر پولی هم داشته باشد در ساخت و ساز هزینه می کند و دلیلی ندارد که ۹ ماه سرمایه ای را سپرده گذاری کند که آینده آن مشخص نیست.

وی با بیان اینکه این روش سرمایه ها را در بانک حبس می کند، اظهار داشت: در واقع این سیاست به این معناست که اگر امروز قصد سرمایه گذاری دارید پولتان را به بانک بدهید و از ۹ ماه بعد شروع کنید که این معقول به نظر نمی رسد.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به اینکه از تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی هم استفاده ای نشد، بیان کرد: این تسهیلات هیچ تاثیری در بازار مسکن نداشته است و سرمایه گذاران از آن استفاده نکردند.

رهبر افزود: سیاست بانک باید این باشد که سرمایه های خرد و سرگردان را از مردم بگیرد و در راستای سیاستهای مالی دولت هدایت کند که می تواند شامل تمامی بخش های تولیدی بشود اما بانک در این طرح اعلام کرده که سرمایه گذار سپرده گذاری بکند در حالی که سرمایه گذار پول سرگردان برای سپرده گذاری ندارد.