محمد کشتیآرای در گفتوگو با فارس،درباره دلایل افزایش قیمت طلا و سکه طی روزهای اخیر، اظهار داشت: قیمتهای طلا ظرف ۱۰ روز گذشته از شروع سال میلادی جدید که هر اونس طلا ۱۶۱۷ دلار بوده امروز به ۱۶۶۵ تومان رسیده است.
وی افزود: قیمت‌های مذکور بیانگر افزایش ۴۸ دلاری قیمت جهانی طلا بعد از آغاز سال میلادی جدید است.

* پایان ماه صفر و آغاز ماه‌ربیع‌الاول؛ دلیل افزایش تقاضا برای طلا

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در ادامه به تشریح دلیل دیگر افزایش قیمت طلا در بازار داخلی پرداخت و گفت: با توجه به روزهای پایانی ماه صفر و ورود به ماه ربیع‌الاول که مناسبت های مذهبی و اعیاد فراوان وجود دارد، تقاضای مصرف طلا، زیورآلات و سکه افزایش یافته است.
کشتی‌آرای ضمن اشاره به اینکه اتفاقات مذکور نیز موجب افزایش تقاضا در بازار شده است، تصریح کرد: البته علاوه بر افزایش تقاضا و افزایش قیمت جهانی این روزها توجه مردم به خرید طلا و سکه بالا رفته است و همین دلیل گرانی قیمت سکه است.

* افزایش قیمت پلاتین و نقره دلیل دیگر افزایش بهای طلا

این فعال در بازار طلا و جواهر در ادامه با تأکید براینکه قیمت پلاتین و نقره نیز طی روزهای اخیر در بازار افزایش یافته گفت: از طرفی قیمت پلاتین ۸۰ دلار افزایش یافته و هر اونس به ۱۵۲۳ دلار رسیده است.
وی با بیان اینکه هر اونس نقره نیز با افزایش قیمت به ارزش ۳۰.۲۹ دلار رسیده است، تصریح کرد: تمام این عوامل باعثشده تا قیمت سکه نسبت به دیروز ۶۰ هزار تومان افزایش یابد.

* دلار نرخ ندارد؛ حباب را نمی‌توانیم محاسبه کنیم

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در ادامه با بیان اینکه هر گرم طلای ۱۸ برای اولین بار در بازار به ارزش ۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است، افزود: امروز طلا در بازار رکورد جدیدی را به ثبت رساند تا جایی که هر مثقال طلای ۱۷ عیار ۳۰۵ هزار تومان و هر مثقال طلای ۱۸ عیار ۳۲۱ هزار تومان شده است.
به گفته وی، هم اکنون سکه طرح قدیم ۷۴۵ هزار تومان، طرح جدید ۷۳۵ هزار تومان، نیم سکه ۳۶۵ هزار تومان، ربع سکه ۱۸۸ هزار تومان و سکه گرمی ۹۱ هزار تومان قیمت‌گذاری شده و فروخته می شود.
کشتی آرای درباره وجود حباب در بازار طلا و سکه اظهار کرد: وجود حباب در بازار را نمی دانم؛ چراکه محاسبه ارزش واقعی طلا باید براساس قیمت دلار آزاد باشد اما الان نرخ آزاد برای دلار در بازار تهران نداریم.
وی افزود: در بازار آزاد دیگر دلار نیست و صرافیها هم فقط نرخ ۱۴۰۰ تومان را ثبت کردهاند و دلار برای فروش ندارند.