به گزارش افکار نیوز به نقل از تابناک ، با اجرای سیاستهای جدید ارزی بانک مرکزی از ممنوعیت خرید و فروش آزاد ارز گرفته تا بازرسیهای ارزی، بازار ارز از تب و تاب افتاد و نرخ دلار بر روی ۱۷۰۰ تومان تثبیت شد.

به گزارش «تابناک»، تب افزایش نرخ دلار که از اوایل ماه جاری آغاز شد و در اواخر هفته گذشته به اوج خود رسید، با نسخه هایی که بانک مرکزی برای درمان این بازار بیمار پیچید تا حدودی فروکش کرد و باعثبازگشت آرامش به این بازار شد.

آرامش بازار ارز و در اصل خرید و فروش دلار با تثبیت نسبی قیمت دلار آزاد بر روی خط ۱۷۰۰ تومان آغاز شده است و بازار ارز برای رسیدن به این آرامش افزایش ۲۰۰ تومانی قیمت دلار را به عنوان تاوان طی یک ماه اخیر پرداخت کرد.

همه اقدامات بانک مرکزی برای کاهش تقاضای دلار

بانک مرکزی برای تعادل بخشی به نرخ دلار، سیاست های متعددی از جمله کاهش ارز مسافری به ۱۰۰۰ دلار، تعیین نرخ دستوری توسط کانون صرافی ها به میزان ۱۳۹۰ تومان برای خرید و ۱۴۰۰ تومان برای فروش، تهدید به برخورد نیروی انتظامی با دلالان بازار ارز، قاچاق شدن خرید و فروش ارز آزاد و ارسال بازرسان بانک مرکزی به سطح بازار را در پیش گرفت.

و حتی امروز بانک مرکزی در بخشنامه ای دیگر برای میزان خروج ارز همراه مسافر از کشور سقف ۵ هزار دلاری تعیین کرد.

ثبات قیمت در اوج تفاوت نرخ بانکی و آزاد به چه معناست؟

این درحالی است که بانک مرکزی همچنان نرخ دلار را ۱۱۲۹ تومان درج می کند و این یعنی اختلاف قیمت باورنکردنی ۵۷۰ تومانی برای دلار دولتی و آزاد که بزرگترین انگیزه برای فساد و تقاضای ارز دولتی را ایجاد می کند. پس طبیعی است که در چنین فضایی تنها با رویکرد پلیسی می توان نرخ را تثبیت و دلالان را موقتا از بازار خارج کرد.

باید گفت ثبات قیمت در چنین شرایطی تنها به صورت دستوری محقق می شود و همه کسانی که موفق به دریافت ارز دولتی می شوند اعم از تولید کننده یا وارد کننده از انگیزه شدیدی برای عرضه بخشی از آن در بازار آزاد و کسب سود ۵۷۰ تومانی به ازای هر دلار برخوردارند.

صرافی های میدان فردوسی از کساد شدن بازار خرید و فروش دلار و داغ شدن تقاضای خرید سکه خبر می دهند. دلالان بازار هم همچنان در این بازار پراکنده هستند و در گوشه های آن نظاره گر بازار خالی از مشتری شدند.

دلالان بازار ارز امروز قیمت آزاد دلار را بین ۱۶۹۵ تا ۱۷۰۰ تومان و نرخ آزاد یورو را ۲۲۰۰ تومان اعلام می کنند، بانک مرکزی امروز قیمت رسمی دلار را اندکی کاهش داد و آن را ۱۱۲۹ تومان و قیمت یورو را اندکی افزایش داد و نرخ آن را ۱۴۳۷ تومان تعیین کرد.