به گزارش افکارنیوز،

مسیح کشاورز، دبیر انجمن برنج با اشاره به اینکه احتکار برنج  خارجی صحت ندارد، اظهار کرد: در شرایط کنونی هیچ کمبودی در بازار وجود ندارد و برنج در تمامی مغازه ها به مشتریان در حال عرضه است.

کشاورز در ادامه بیان کرد:  قیمت تمام شده هر کیلو برنج خارجی برای واردکنندگان 7 هزار تومان است، این درحالی است که با نرخ 6 هزار و 700 تومان به عمده فروشی ها در حال عرضه است. با توجه به اینکه هیچ کمبودی در بازار برنج وجود ندارد، چرا برخی رسانه ها با مطرح کردن چنین موضوعاتی تنها به سبب نگرانی خانوارها و اجتناب مغازه داران در عرضه، منجر به التهابات بازار و فروش هر کیلو برنج خارجی با نرخ های 10 تا 12 هزار تومان می شوند؟.

کشاورز ادامه داد: از ابتدای سال تا کنون 800 هزارتن برنج از طریق بخش خصوصی و دولتی وارد کشور شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 200 هزارتن کاهش داشته است اما انتظار می رود که با ترخیص برنج های موجود در گمرک و حمل بخشی از برنج های خریداری شده از خارج به کشور این میزان جبران شود.

به گفته وی؛ با توجه به تاخیر در اختصاص ارز و عدم حمل به موقع کشتیرانی تمامی واردکنندگان تا پایان شهریور موظف اند که بارهای خود را وارد کشور کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه فروش برنج با نرخ بالاتر از 8 هزار تومان گران فروشی است، بیان کرد: با توجه به نوسان نرخ ارز،قیمت هر کیلو برنج نسبت به مدت مشابه سال قبل 1300 تا 1400 تومان افزایش یافته است که با این وجود هر کیلو برنج خارجی باید حداکثر تا 8 هزار تومان در بازار عرضه شود.

وی در پایان تصریح کرد: اظهارات غیر کارشناسی برخی افراد  مبنی بر احتکار برنج در انبارها و پلمب آن منجر به التهابات بازار می‌شود، در حالیکه هیچ کمبودی در عرضه برنج های خارجی وجود ندارد. بنابراین از سازمان حمایت انتظار می رود که برخوردهای لازم با این افراد را داشته باشد، در غیر این صورت واردکنندگان تمایلی به ترخیص بار از گمرک ندارند و ارز دولت را پس خواهند داد که در نهایت این امر، ضربه مهلکی به اقتصاد کشور وارد می‌کند .