به گزارش افکارنیوز،

نیره پیروزبخت در نشست خبری امروز با خبرنگاران درباره استانداردهای ۸۵ گانه خودرو، شروع این طرح را از دی ماه امسال دانست و افزود: هم اکنون برنامه ما برای همان هشتاد و پنج استاندارد است و شروع به بازرسی می کنیم اگر ظرف مدت معینی به این نتیجه برسیم که خودرو ساز برای اجرای این استانداردها نیاز به زمان بیشتری دارد به او مهلت می دهیم اما اگر با پایان مهلت نتوانست استانداردهای لازم را کسب کند آن زمان مانع از تولید محصول خواهیم شد. 

رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: اجرای استانداردهای 85 گانه به معنی توقف تولید نیست با این حال تاکید کرد؛ در اجرایی کردن استانداردهای 85 گانه ، تاخیر را می پذیریم اما کوتاه نمی آییم .

وی از تدوین بسته حمایتی این سازمان برای حمایت از تولید ملی خبر داد و گفت: با اجرای این بسته هزینه‌های واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای تولید کاهش می‌یابد. 

پیروز بخت درباره این بسته گفت: بسته حمایتی برای واحدهای تولیدی در شرایط کنونی اقتصاد تدوین کرده ایم تا هزینه ای به تولید کنندگان بابت نمونه گیری تحمیل نشود. 

وی افزود: با اجرایی شدن این بسته ، واردکنندگان مواد اولیه تولید و کالاهای واسطه ای می توانند ، کالاهای خود را درسازمان استاندارد ثبت کنند و با گرفتن تاییدیه ، قادر خواهند بود، کالاهای خود را بدون معطلی از گمرک ترخیص کنند تا با این روش هزینه تولیدکنندگان کاهش یابد. 

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه این سازمان نقش نظارتی و کنترلی خود را پس از تولید ایفا خواهد کرد، گفت : براساس بسته حمایتی از این پس برای واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه ای بازرسی صورت نمی گیرد تا فرایند ترخیص تسریع شود و مواد اولیه بدون معطلی به واحدهای تولید منتقل شود و سازمان استاندارد هم نظارت و کنترل خود را بر محصول نهایی و تولید شده انجام خواهد داد . 

پیروزبخت از اجرای این مشوق ها برای صادرات نیز خبرداد و افزود: برای صادرات نیز، ازاین پس نیازی به دریافت استاندارد برای هر محموله صادراتی نیست و صادرکنندگان ایرانی تنها یکبار کالای خود را ثبت می‌کنند و ازآن پس می توانند محصولات خود را صادر کنند. 

وی در توضیح بیشتر بسته حمایتی گفت: برای واحدهای تولیدی که واحد نمونه ملی و استانی شده اند و یا موفق به دریافت نشان کیفیت می شوند، تمهیداتی اندیشیده شده تا نمونه برداری محصولات این واحدها از بازار صورت گیرد؛ تا با این کار هزینه نمونه برداری از دوش تولیدکنندگان برداشته شود اگر چه هزینه نمونه برداری در ایران نسبت به بسیاری دیگر از کشورها ناچیز است .

رئیس سازمان ملی استاندارد تسهیل در اعطاء نشان حلال به محصولات ایرانی را یکی دیگر از اقدامات سازمان استاندارد در سال حمایت از تولید ملی دانست و افزود: ​متاسفانه تاکنون به نشان حلال به عنوان یک شاخص تجاری نگاه نشده است و به همین دلیل سهم ما از تجارت 2500 میلیارد دلاری این محصولات در جهان تنها یک دهم درصد است .

پیروز بخت افزود: اگر ما بتوانیم سهم خود را در این بازار به یک درصد برسانیم ، دستکم سالانه 25 میلیارد دلار برای کشور ارزآوری خواهیم داشت که می تواند جایگزین صادرات نفت شود.