به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد، اما در همین حال عدهای از بنگاهداران در محلههای با کیفیت تهران این خبر را تکذیب میکنند.در ادامه به بررسی حاشیههای تاثیر نوسانات قیمت در بازار ارز و دلار و همچنین سکه بر بازار مسکن پرداخته شده است.

تاثیر اقلام خوراکی بر ارزش مسکن

یکی از دلالان فعال در بازار مسکن مرکز تهران درباره وضعیت فعلی معاملات ملکی گفت: حدود یک ماه گذشته فروشنده‌ای قیمت فروش واحد خود را ۲۶۰ میلیون تومان اعلام کرده بود اما حال قیمت پیشنهادی خود را به ۲۸۰ میلیون تومان تبدیل کرده است اما همچنان در فروش واحد خود مصمم نیست؛ چراکه وی نگران است که مبادا بعد از فروش واحد خود، در آینده نزدیک دچار ضرر شود به همین خاطر به متقاضیانی که برای خرید این ملک مراجعه می‌کنند قیمت نهایی اعلام نمی‌کند و هر لحظه نرخ پیشنهادی فروش را تغییر می‌دهند.

وی افزود: مورد ذکر شده نمونه‌ای از بین صدها فروشنده دیگر است.

امین درباره دلایلی که این روزها باعثافزایش قیمت مسکن شده است، اظهار کرد: یکسری از فروشنده‌ها به نبض هر لحظه اقتصاد توجه خاصی دارند تا در شرایط لازم ارزش واحد خود را افزایش دهند. عده‌ای هم به محض رشد قیمت اقلام مصرفی نرخ پیشنهادی خود را به رقم جدید تبدیل می‌کنند.

این بنگاهدار تاکید کرد: بسیاری از مصرف‌کننده‌ها در بازار مسکن برای توجیه افزایش قیمت واحد فروشی خود از نرخ‌های مواد خوراکی صحبت می‌کنند و می‌گویند وقتی قیمت بسیاری از اقلام خوراکی طی یک هفته با نوسان چشمگیر رو به رو می‌شود، چطور انتظار می‌رود که قیمت مسکن ثابت بماند!


دلار به‌جای ریال برای خرید ملک

یکی دیگر از مشاوران املاک که در شرق تهران فعالیت می‌کند نیز تصریح کرد: در چند هفته اخیر یکی از مالکان که قصد فروش واحد خود را در بهترین محله تهرانپارس داشت نرخ فروش را به دلار تعیین کرده بود.

این فروشنده اظهار کرده بود: در زمان خرید واحدش ۵۰ هزار دلار یعنی ۸۰ میلیون تومان پرداخت کرده بود و اکنون که قصد فروش دارد سود کرده زیرا اگر به همان قیمت که خرید کرده، قصد فروش داشته باشد ۴۰ هزار دلار تعیین می‌کند اما به طور یقین اینطور نخواهد بود و او بیش از این مبلغ را برای فروش واحد خود اعلام خواهد کرد.

این بنگاهدار در ادامه تاکید کرد: شنیده‌ها از سوی برخی از همکاران فعال در مناطق شمالی تهران حاکی از این مساله است، در حال حاضر اینطور موارد در این مناطق بیشتر مورد توجه فروشنده‌ها قرار گرفته است.

اما عده‌ای از مشاوران املاک فعال در شمال تهران در رابطه با این مساله اظهار بی‌اطلاعی کردند.