به گزارش افکارنیوز،

 الهام فخاری رئیس شوراهای اسلامی شهرهای استان تهران در همایش تبین وضعیت آب و فاضلاب شهرهای استان تهران با تاکید بر اینکه در شرایط بی‌آبی ادامه حیات می‌دهیم، گفت: از کلمه کم‌آبی که با احتیاط از آن صحبت  می‌شود باید بگوییم که با یک واقعیت بی‌آبی مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه زادگاه بنده اصفهان است و تجربه تلخی از بلعیده شدن اصفهان توسط بیابان از خود دارم،‌گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه و یا سایر دریاچه‌های مهم کشور یک دست برای همه ما است.

وی ادامه داد: این بی‌آبی پیامدهای بدی برای کشور دارد و دشمنان از این بی‌آبی استفاده خواهند کرد پس ما باید مدیریت آب را توجه ویژه‌ای داشته باشیم اما متاسفانه مدیران دنبال کارهایی هستند که مردم آن را احساس نمی‌کنند.

رئیس شوراهای اسلامی شهرهای استان تهران افزود: محور گزارش آب و پساب متمرکز در شهر تهران است و سهم آب شهرستان‌ها به دلیل گستردگی جمعیت پمپاژ شده و به شهر تهران منتقل شده است.

فخاری خاطرنشان کرد: در 10 سال گذشته از استان‌های مجاور دست‌اندازی کرده و آب گرفته‌ایم. این الگو جواب نداده است و نخواهد داد که تجربه آن را به خوبی در انتقال آب در استان‌های مرکزی دیدیم.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت شوراها در این وضعیت بسیار مهم است، گفت: شوراها می‌توانند در اصلاح الگوی خدمات و سرویس‌دهی خدمات حوزه آب و پساب وضعیت خوبی را برای کشور به ارمغان بیاورد.

رئیس شوراهای اسلامی شهرهای استان تهران افزود: شرکت‌های آبفا ظرفیت شوراها را خیلی پررنگ ندیدند در حالی که می‌توانند از ظرفیت‌های شوراها به خوبی در توسعه شبکه فاضلاب بهره‌گیری کنند.

فخاری ادامه داد: هنوز هم سیاست‌های تشویقی و تنبیهی برای حوزه آب تعریف نشده است و اگر هم اقداماتی شده این اقدامات برای کشورهای پرآب است.

وی با اشاره به اینکه شهرداری‌ها باید همکاری خود را در مدیریت مصرف آب زیاد کنند، گفت: شهرستان‌های استان تهران نسبت به توسعه پیدا نکردن شبکه فاضلاب اعتراض دارند و معتقدند تمرکز بیشتر بر شهر تهران است.

رئیس شوراهای اسلامی شهرهای استان تهران گفت:تفاوت سرانه آب در منطقه یک به بیش از 400 تا 500 لیتر مصرف می‌شود با مقایسه با مصرف آب در منطقه 17 نشان می‌دهد که مصرف آب در شهر تهران غیرعادلانه است.